19 Април 2024петък13:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Серенади със Софийската филхармония и маестро Константин Илиевски

автор:Дума

visibility 51

Две вдъхновяващи произведения ще звучат на 2 август в зала "България". Под диригентската палка на Константин Илиевски Софийската филхармония ще представи Серенада за духови инструменти, виолончело и контрабас от Антонин Дворжак и Серенада за струнен оркестър на Йозеф Сук, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на Софийската филхармония. Дворжак и Сук са сред най-ярките представители на чешката музика, а творбите им са сред най-изпълняваните на световните сцени.

Дворжак пише своята Серенада за духови инструменти, виолончело и контрабас през 1878 г. и в нея личи любовта му към славянския фолклор. Въпреки че не цитира буквално народното творчество, това увлечение се усеща осезаемо в ритмиката на втората част.

Йозеф Сук е ученик, приятел и зет на Дворжак. Докато учи при него в Пражката консерватория, Дворжак забелязва меланхоличното напрежение в голяма част от музиката на Сук и му препоръчва да напише по-лека и весела музика. Така се ражда Серенадата за струнен оркестър. Произведението добива бързо популярност и е харесано дори от самия Брамс, с чието одобрение Сук го публикува.

Наследник на известни музиканти, КОНСТАНТИН ИЛИЕВСКИ завършва с пълно отличие ("summa cum laude") оркестрово и хорово дирижиране при проф. Зденек Билек и проф. Душан Бил в Братислава, а след това продължава обучението си в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Учи композиция при проф. Детлев Мюлер-Сименс и оркестрово дирижиране при проф. Урош Лайовиц. Участвал е и в престижни диригентски майсторски класове във Виена с известни диригенти и оркестри като Бертранд дьо Били с Веберн Симфониета - Виена, проф. Ралф Вайкерт с оркестър Про Арте - Виена, Даниел Хардинг с Виенския камерен оркестър. Като гост-диригент е работил с много чуждестранни и български оркестри - ORF-RSO Виена, Камерния оркестър на Виенските симфоници, Словашката национална филхармония и Симфоничния оркестър на Словашкото радио, Вроцлавската филхармония, Haциoналната опера и Радиотелевизионния оркестър RTSH на Албания, Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, Оркестъра на Класик ФМ радио, Словашкия камерен оркестър, Симфоничния оркестър "Окцентрик" и Симфоничния оркестър "Л. Ван Бетовен" (Виена - Австрия), Младежкия симфоничен оркестър на Флорида - САЩ, и др.

Едва на 17 години основава Sinfonietta dell'Arte в Братислава, чийто генерален музикален директор, главен диригент и художествен ръководител е и досега. През 2010 г. Илиевски е част от журито на международния композиторски конкурс "Artistes en Herbe" в Люксембург и става почетен член на международната арменска организация "AGBU" за изключителни музикални постижения. През 2011 г. издателството "Dr. Muller" издава книгата му "Композиторът като интерпретатор на собственото си възприятие на света". Участва в юбилейния сезон 200 на Дружеството на приятелите на музиката във Виена, като изнася концерт в прочутата зала "Музикферайн" с Камерния оркестър на Виенските симфоници. През 2013 г. е избран за един от 20-те участници във финалите на реномирания международен 53-ти конкурс за млади диригенти в Безансон, Франция, с оркестъра "Виктор Юго" (Франш-Комте).

От 2014 до 2020 г. Константин Илиевски е главен художествен ръководител на Камерния оркестър "Дианополис" в Ямбол. От 2015 г. е и директор на музикалните празници "Златната Диана" в Ямбол и преподавател в Братиславската консерватория. През 2016 г. става диригент и на Симфоничния оркестър в Сливен. От 2020 г. е диригент на Оркестъра на словашкото радио в Братислава.

През 2018 г. получава "Кристална лира" в категорията "Диригент" от СБМТД. В началото на 2019 г. Константин Илиевски е диригент на исторически първото концертно турне на Софийската филхармония в Китай. Участвал е в множество международни фестивали и е работил с реномирани солисти от световна класа.

Концертът е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2020 г.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ