28 Март 2024четвъртък14:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Нина Шишенкова:

Сенната хрема не се влияе от резките температурни промени

Поленовият алергичен ринит може да се прояви във всяка възраст, казва алерголожката от УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ"

/ брой: 83

автор:Аида Паникян

visibility 4523

- Д-р Шишенкова, по какъв начин забавянето на пролетта и резките температурни промени повлияват състоянието на хората с алергия към полените?
- Пролетта вече е тук, а резките температурни промени не повлияват пациентите с алергии - независимо от температурата, щом започне сезонът на цъфтежа, алергията се проявява. Хората, които са с генетична предразположеност към алергии, имат и повишен брой еозинофилни клетки. Със започването на пролетта тези клетки се повишават, макар това да не води до рязка клинична проява на болестта. Но ако на такъв човек му се наложи например операция, може да покаже повишена чувствителност.
- Генетично заболяване ли е алергията?
- Алергията (атопията) е състояние с определени специфични имунологични и клинични особености. За да се прояви, необходимо е да има генетична предразположеност и въздействие на алергени от околната среда. Алергията се предава генетично - колкото повече хора от семейството имат някаква алергия, толкова по-голям е рискът от заболяване на детето. Но не е задължително то да е чувствително към алергените, към които са чувствителни родителите. 
- Кои са най-често срещаните форми на заболяването?
- Преди всичко това са алергичният ринит и бронхиалната астма. Атопичният дерматит е по-рядък, а атопичната гастроентеропатия е рядка и бързо преходна.
Съществува и т.нар. орален алергичен синдром, който представлява кръстосана алергична реакция при поленозно болните, които в ранна пролет при консумацията на определени плодове - ябълки, череши, банани, също може да изпитат неразположение, чиито прояви са тръпнене на устата, метален вкус, кихане. Това пак са симптоми на поленозата.  
- От какво е предизвикана поленовата реакция?
- Известно е, че алергените са преносими частици - от животински произход, фунгиални спори, храни, лекарства.
 Сега сме в поленовия период - растенията отделят поленови частици, чрез които се размножават. Знае се, че има растения, опрашвани от вятъра, и растения, опрашвани от насекоми. Полените, отделени при цъфтежа, са леки, съдържат се във въздуха, отделят се в големи поленови облаци, които се носят от въздушните течения. Всяка година всяка държава изготвя свой поленов календар, защото на различните географски ширини растенията цъфтят по различно време.
Поленовият алергичен ринит е най-често срещаното алергично заболяване. Известен е още като риноконюнктивит или сенна хрема. От нея страдат над 20 млн. души на планетата. Това е хронично заболяване и може да се прояви във всяка възраст, но най-често в ранното детство и юношеството. Степента на заболеваемост зависи от географската ширина и от най-често срещаните полени. Засяга еднакво двата пола. Ако не се лекува, алергичният ринит продължава много години. Макар да няма фатален изход, заболяването е причина за загуба на трудоспособност и за лошо качество на живот.
- Кои са най-честите прояви на болестта?
- Отделяне на воднист секрет от носа, често мъчително пристъпно кихане, запушен нос, сърбеж в носа. Секретът се стича по задната фарингеална стена и води до зачервяване на гърлото и кашлица. Често алергичният поленов ринит се съпровожда от зачервени конюнктиви и клепачи, сълзене на очите, силен сърбеж, светобоязън. Понякога може да бъде и самостоятелно оплакване без симптоми от носа. Заболяването е сезонно - през пролетта. Съпровожда се от кризи, неразположеност, слабост, умора, а понякога и мускулни болки от интензивно кихане. Няма треска и повишена температура. Отокът от носната лигавица често води до главоболие поради запушване на параназалните синуси.
- Какво е лечението?
- Преди всичко трябва да се вземат всички мерки, посредством които да бъдат ограничени нивата на алергена в околната среда - избягване на контакт с алергена, по- продължителен престой в затворени помещения, избягване на разходки в гори и зелени площи през поленовия сезон. Добре е да се използват специални поленови филтри на климатиците. 
Друго лечение е медикаментозното. У нас в момента има изобилие от антихистаминови препарати - всички, които ги има и по света. При съвременните медикаменти е избегнат ефектът на сънливостта и отпуснатостта, които бяха присъщи на старите лекарства. Т.е. човек може да взема редовно антиалергичните си лекарства и да шофира, да работи нормално с машини и пр.
Третият вид лечение е имунотерапията (десенсибилизация, специфична хипосенсибилизация). Тя се провежда единствено от алерголог.
-Колко време продължава?
-Между 3 и 5 години. Има за цел изграждането на блокиращи антитела, които потискат ефекта на lgE антителата, които водят до алергията. Схемата на лечение е индивидуална за всеки пациент и тя се изготвя от лекаря алерголог. Започва се с т.нар. основен курс - от малки дози и концентрации, докато се стигне до максимално приложимата доза и концентрация. С нея се продължава в дълъг поддържащ курс. Доскоро у нас имаше само инжекционни форми, но от няколко години има подезични капки. Те се прилагат по същия начин. Вече има и подезични таблетки. И те, и новото поколение капки вече може да се прилагат 1-2 месеца преди сезона и по време на поленовия сезон - около 4 месеца. Прилагано така, лечението в рамките на 3 последователни години наистина може да надвие болестта и пациентът да забрави, че е страдал от поленоза. Единственият проблем на такова лечение е цената му, а НЗОК не поема лечението на поленозно болните - нито антихистамините, нито имунотерапията.


Прекаляването с капките
може да запуши носа

Освен това има и препарати, които се вземат през устата за отпушване на носа. Те са новост, която е от голямо значение за съхраняване на лигавицата на носа и на назофаринкса. Това е много важно, защото честото и продължително използване на капките за нос - те имат лечебен ефект само ако се ползват 7 до 10 дни. За жалост много често пациентите не се вслушват в препоръките на лекарите и ползват капките много по-дълго, а това води до запушване на носа и на трайна зависимост на пациентите от капките за нос. Въпросните таблетки обаче може да се използват и до 20 дни.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 186

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 207

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ