25 Април 2024четвъртък08:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

Сбогом, маестро!

Културата ни има бъдеще и това е най-важното, бе казал в интервю за ДУМА големият български композитор Найден Андреев

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 2360

"Младите творци също вървят в посока да утвърждават името на културата ни по света. Това означава, че културата на българския народ е жива, въпреки изпитанията, през които мина по време на 20-годишния преход. Мисля, че тя има бъдеще, а това е най-важното." Това каза големият български композитор Найден Андреев в интервю за ДУМА преди време. "Благодарение на обмена на култура се поддържат добри отношения с различни държави, в случая с Руската федерация. Според мен това е правилен дипломатически подход. Хубаво би било тази практика да се развива и с други народи. Например какво пречи с балканските страни да се направи, ако не Година на културата, то поне Седмица на културата. Вярно е, че финансовата стагнация е навсякъде, но лека-полека ще отшуми и да се надяваме, че ще може и културният живот да живне." "Българският фолклор се приема, включително и със съвременните му трактовки - изключително добре. Макар че ние, българите, много не го тачим, хората навън му се възхищават и мисля, че в тази сфера трябва да се работи..."
До последно водеше предаването "Маестро, музика" по радио "Христо Ботев" на БНР. "Горд съм, че поне две поколения познават моите песни", казваше Найден Андреев, който издъхна от инфаркт в събота срещу неделя към 4 часа сутринта.
Поклонението пред маестрото е днес, 31 юли, от 11 ч. в църквата "Покров Богородичен" - зад хотел "Родина", в София, съобщи БЛИЦ.
"България днес загуби един много голям композитор и човек. За него животът бе устрем, а творбите му звучаха, сякаш са писани днес, и ще заемат своето достойно място сред вечните песни в музикалната съкровищница на България", пише в съболезнователния адрес министър-председателят Пламен Орешарски. "Найден Андреев рисуваше музика и превръщаше нотите в картини. Той остава един от големите творци на съвременна България. Още веднъж приемете моите съболезнования, България скърби за загубата на невероятния човек и творец - композитора Найден Андреев. Поклон пред паметта му!", пише премиерът Орешарски до близките на композитора.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков и президентът Росен Плевнелиев също са изпратили съболезнователни писма до семейството, роднините и близките на твореца.

НАЙДЕН АНДРЕЕВ е роден на 12 юни 1945 г. в София. Завършва инженерство през 1969 г. Получава предложение да замине да учи в Новосибирск, но отказва. Започва работа като инженер в Националното радио. Второто си висше образование - през 1984 г., получава в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Бил е отговорен редактор на редакция "Забавна музика" в БНТ и изпълнителен директор на телевизията. Бил е музикален директор на Вариететно-сатиричния театър в Габрово. През 70-те и 80-те години Найден Андреев се утвърждава сред водещите автори на забавна музика в България и създава шлагери, изпълнявани от Маргарита Хранова, Васил Найденов, братя Аргирови, Лили Иванова, Росица Кирилова. Филип Киркоров и Алла Пугачова също пеят негови творби. Той е автор на песните на Лили Иванова "Свири, щурче", "Когато те намерих", "Отминали години", "Защо не сме едни и същи". Негова е "Моето мъжко момиче" по текст на Недялко Йорданов, която изпълняват Стефан Данаилов и Маргарита Хранова. Най-мащабният му труд е ораторията "Моление", заради която в Русия му присъждат званието професор. Преди няколко месеца Русенската опера изпълни "Моление" в зала "България" като приветствие за новия български патриарх Неофит. Композиторът създава творбата върху канонични православно-християнски текстове и свободни проповеди на съвременен български и църковно-славянски език. "В името на Отца и Сина и Светия Дух" е основното посвещение на творбата. Затова тя е удостоена с благословението на Българската православна църква.
След 1997 г. Андреев работи на свободна практика. Става и член на Националния съвет за музика и на Международната славянска академия със седалище Москва и Ню Йорк, в която е избран за професор през 2003 г. Композира музика за филми и мюзикъли, телевизионни спектакли и музикално-поетични, сред които "Откровение" по лириката на акад. Владимир Исайчев. Песните му са многократно награждавани на конкурси и фестивали у нас и в чужбина: "Златният Орфей"; Голямата награда за цялостно творчество (1995); Братислава, Палма де Майорка и други. Песента "Устрем", изпълнена от Маргарита Хранова, е отличена с първа награда в Сопот (Полша) и втора награда на "Шлагерфестивал" (Дрезден, Германия, 1978). Безспорно един от най-големите хитове на маестрото е "Устрем". Ето какво сподели за кончината му изпълнителката на песента Маргарита Хранова:
"Наистина много, много голяма загуба за България, защото той беше изключителен композитор. Той беше преди всичко приятел и невероятно талантлив композитор, аранжор невероятен. Наистина България изгуби един голям композитор и човек".
На CD са издадени детските мюзикли "Червената шапчица", "Котаракът в чизми", "Пепеляшка" и "Снежанка". От 2002 г. маестро Андреев работи върху мегаспектакъла за солисти, смесен хор и оркестър "Вечните песни на България". Беше главен координатор на културната програма в рамките на Годината на Русия у нас - 2008-а, и на Годината на България в Русия - 2009-а.


След нас остават песни...
Лозан Такев

В последния ден на юли в единадесет часа изпращаме Найден Андреев. В църквата "Покров богородичен" и в алеята на композиторите в Централните софийски гробища.
Още един творец, още един приятел ще се пресели в отвъдното в горещото лято на 2013 година.
Преди години с него направихме песен за Людмила Живкова, родена през юли и отишла си през юли. Днес също вече покойната Катя Филипова тогава изпя: "Ако се роди човек през юли..." И "Не за мен, за огъня мислете. Той ще мине вечер тихо по земята..." Найден остави също тиха сърдечна музикална следа още с първата песен на Маргарита Хранова "Устрем" по стихове на покойната Петя Йорданова. Остави филмова музика, симфоничната творба "Моление", стотици песни, телевизионни и радиопредавания, остави "Моето мъжко момиче", изпята великолепно от Стефан Данаилов. Няма как в няколко реда да изредим всички заглавия, музиката и песента към филма "Ако те има", песента "Човекът се завръща победител" в изпълнение на Михаил Белчев за полета на Георги Иванов в Космоса... И още стотици заглавия, имена, а колко още планове имахме. Готвехме заедно сатирични песни, весели частушки, нови лирични цикли...
Много сърдечни ноти написа Найден, преди масираният сърдечен инфаркт да прекъсне песента на живо. Сега остават само нотите, записите, лентите, спомените.
Защото след нас остават песни...

БНР ще изпрати композитора с музика


Българското национално радио ще каже "Последно сбогом!" на маестро Найден Андреев с музика, следвайки златната диря, която той съгради с живота и творчеството си. Вестта за кончината на обичания български композитор и наш колега дойде в навечерието на поредния от традиционните летни концерти "Лято с радиото", които БНР организира за трета година на открита сцена. Събитието, което е тази вечер от 19 ч. на откритата арт-сцена пред НДК, ще почете светлата памет на маестрото и специалното изпълнение на Маргарита Хранова на емблематичната песен на Найден Андреев - "Устрем". До сетния му дъх животът на Найден бе музика. И от ефира, когато водеше петъчното си предаване "Маестро, музика" по програма "Христо Ботев", и в мислите за новото произведение, което така и не можа да напише. Композиторът завеща на Златния фонд на БНР повече от 630 творби, които ще живеят във времето. Концертът се организира от двете национални програми на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и ще бъде предаван пряко в техния ефир.

 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ