28 Март 2024четвъртък20:30 ч.

Снимка ФИФА

Саудитска Арабия удари Меси и Аржентина

visibility 427

Саудитска Арабия поднесе най-голямата изненада от началото на Световното първенство по футбол в Катар, след като победи двукратния шампион на планетата Аржентина с 2:1 в първия мач от група С.
Лионел Меси се разписа за Аржентина в 10-ата минута от дузпа, но в началото на второто полувреме Салех Ал-Шехри (48) и Салем Ал-Даусари (53) направиха обрат. Така Саудитска Арабия сложи край на серията на Аржентина от 36 мача без загуба.

Капитанът на Аржентина Лионел Меси откри резултата на стадион "Лусаил", след като в 10-ата минута беше точен от дузпа. 35-годишният Меси, който участва за последен път в кариерата си на Световно първенство, без проблеми се разписа, след като прати топката в обратния ъгъл на вратата, пазена от Мохамед Ал-Оуаис.
Главният съдия Славко Винчич отсъди дузпата след консултация със системата за видеоповторение ВАР, след като Леандро Паредес беше фаулиран в наказателното поле.

Меси става първият аржентинец, който вкарва гол на четири световни футболни финали. двубоят срещу Саудитска Арабия беше номер 20 за него на Мондиали, а той реализира седмото си попадения на шампионат на планетата.
Отборът на Аржентина можеше да се оттегли на почивката при още по-убедителен резултат, но три гола на тима бяха отменени заради засада.
В 23-ата минута Меси прати топката във вратата на съперника за втори път, но беше в положение на засада. След това две попадения на Лаутаро Мартинес също бяха отменени. При първото в 29-ата минута отново се намеси системата ВАР, която показа, че рамото му е с малко пред противников защитник.
В добавеното време Анхел ди Мария отправи точен удар, който обаче беше спасен от вратаря. Веднага след това саудитците извършиха принудителна смяна и Науаф Ал-Абид влезе на мястото на капитана Салман Ал-Фараж, който получи контузия.

Второто полувреме започна доста неочаквано с два гола на тима на Саудитска Арабия, който стигна до обрат. Първо Салех Ал-Шехри в 48-ата минута изравни с чудесен индивидуален пробив, а пет по-късно Салем Ал-Даусари направи 2:1 с красив далечен удар от въздуха. Това бяха и първите два удара в мача на Саудитска Арабия към вратата на Аржентина, които се оказаха точни.
Селекционерът Лионел Скалони реагира светкавично с три смени, като в игра се появиха Лисандро Мартинес, Хулиан Алварес и Енци Фернандес.
В 63-ата минута Николас Таляфико пропусна отлична възможност за Аржентина, след като негов удар отблизо беше спасен от вратаря Мохамед Ал-Оуаис.
В 80-ата минута Лионел Меси получи правото да изпълни пряк свободен удар, но стреля над вратата, а четири по-късно той направи и пропуск с глава.
В последните минути вратарят на Мохамед Ал-Оуаис контузи тежко в главата съотборника си Ясер Ал-Шахрани, който получи медицинска помощ на терена.
В 11-ата минута на добавеното време на втората част Хулиан Алварес беше близо до това да изравни резултата, но Ал-Оуаис отново беше на ниво и спаси.
В следващия си мач от турнира Аржентина ще играе срещу Мексико на 26 ноември, а Саудитска Арабия излиза срещу Полша.

Аржентина - Саудитска Арабия 1:2 (1:0)
голмайстори: 1:0 Лионел Меси 10, 1:1 Салех Ал-Шехри 48, 1:2 Салем Ал-Даусари 53,
стадион: "Лусаил", зрители 80 012
главен съдия: Славко Винчич (Словения)