Вашингтон не възнамерява да изпраща на Киев управляеми оперативно-тактическите балистични ракети ATACMS.
Съединените щати не желаят да дадат тези ракети, защото техният обсег е 300 километра и това ще позволи нанасяне на удари по територията на Русия, което води до ескалация на конфликта.
В настоящия момент максималният обсег на доставените на Украйна ракетни и артилерийски системи не надвишава 78 километра.
"The Wall Street Journal" съобщи за плановете на Зеленски да поиска от Конгреса на САЩ доставка на 29 вида оръжия за "настъпателна кампания през 2023 г." Сред желанията му са именно ракетните системи ATACMS.
Руското външно министерство предупреди, че американски доставки на ракети с голям обсег на Украйна ще направят Щатите пряка страна в конфликта.

Оперативно-тактическите ракети ATACMS имат далечина на стрелбата от 115 до 300 километра в зависимост от модификациите и се използват за поразяване на стационарни цели - складове, самолети на летища, командни пунктове, огневи позиции на артилерията и други подобни обекти. Теглото на ракетата е 422 килограма.
Ракетите могат да се изстрелват от стандартни реактивни системи за залпов огън MLRS. Всяка пускова установка носи две ракети от този тип. Управлението на ракетата и насочването й към целта става с помощта на приемник за глобалната навигационна система GPS.
Съществуват различни модификации на ATACMS, в това число и касетъчни. Ракетата MGM -140 block 2A е оборудвана със самонасочващи се бойни елементи, снабдени с инфрачервени глави за поразяване на бронирани цели.
Ракетата ATACMS block 1, поразяваща жива сила и небронирана техника, за първи път бе изстреляна по време на войната в Ирак (1991). Армията и Корпусът на морската пехота използваха различни модификации на ATACMS и в бойните действия в Афганистан.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.