29 Март 2024петък14:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

САЩ местят танкове от Германия у нас

Планира се предислокация на въоръжения в страни, които са по-близо до Русия

/ брой: 201

автор:Дума

visibility 1347

САЩ разглеждат възможността за постоянно предислоциране на част от Втори бронетанков полк на американската армия от Германия в друга европейска държава която се намира по-близо до Русия, обяви военният министър Марк Еспър, цитиран от ТАСС.

"...Моите срещи наскоро с министрите (на отбраната) от Румъния и България, а също кореспонденцията, получена от балтийските държави (сочат), че сега има реална възможност за изнесено напред съхранение на Втори бронетанков полк в някои страни на постоянна основа", заяви Еспър пред вашингтонския Атлантически съвет. Той разкри още, че заради противодействието срещу Русия и Китай САЩ ще укрепват военните съюзи и партньорства с други страни.

През юли Еспър говореше за предстоящото изтегляне от Бавария на Втори бронетанков полк от 4500 военнослужещи. Той твърдеше, че тази бойна част ще бъде върната в САЩ. На 29 юли той обяви също за изтеглянето от Германия на 11 900 военнослужещи. По думите му 6400 от тях ще се върнат в страната си, а около 5600 ще бъдат предислоцирани в Италия и Белгия, като в самата Германия ще останат максимум 25 000 американски офицери и войници. За тези планове говореше и президентът Доналд Тръмп. 

Разяснявайки думите на министър Еспър, представител на американските военни кръгове заяви пред ТАСС, че става дума за евентуално ротационно присъствие на американски войски. "Възнамеряваме да разположим американските сили на източния фланг на НАТО на постоянна ротационна основа, за да изпълним насоките, определени от министъра на отбраната", каза военният офицер. По думите му "споразумението за разширяване на отбранителното сътрудничество с Полша, двустранното взаимодействие наскоро с министрите на отбраната на Румъния и България и консултациите с нашите съюзници в Балтийско море ни дадоха възможност да помислим за разполагане на нашите въоръжени сили в тези страни". "Все още няма окончателни решения за тези действия. Процесът на планиране на предложените стъпки продължава", добави събеседникът 

Марк Еспър разкри още на семинара, че заради противодействието срещу Русия и Китай САЩ са разработили всеобхватен подход за укрепване на военните съюзи и партньорства с други страни."За да се отговори на изискванията за конкуренцията между великите държави на XXI век, аз разпоредих политическият отдел на Пентагона да разработи първия по рода си всеобхватен стратегически подход за укрепване на съюзите и строителство на партньорства. В миналото нашето международно взаимодействие се определяше от нашите регионални приоритети и интереси. Но сега ние се намираме на етапа на конкуренция между великите държави, която е глобална по своята същност. Тази реалност изисква общ набор от приоритети на апарата на министерството на отбраната, на Комитета на началник щабовете...и бойните командвания, насочващи нашето взаимодействие с чуждестранните колеги и повишаващи  нашата ефективност", изтъкна Еспър. 

На същия семинар той разри още, че САЩ възнамеряват да разположат в Европа и Азия такова количество ракети със среден и по-малък обсег, с каквито разполагат Русия и Китай. "Китай разположи в Индо-Китайския регион голямо количество ракети, много повече от 1000 ракети със среден и по-малък обсег. И Русия направи същото в нарушение на договора" (за този клас оръжия), цитира го пак ТАСС. 

Междувременно САЩ обявиха, че искат незабавна среща с Русия, да бъде удължен договора за стратегическите нападателни оръжия, след като Москва подкрепи предложението на Вашингтон за замразяване броя на ядрените бойни глави, информира АФП. Въпросният договор изтича идния февруари.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ