19 Юли 2025събота18:46 ч.

Саша Гьотцел дирижира творби на Бетовен

Георги Черкин е солист на Софийската филхармония в концерт по повод 250 години от рождението на великия композитор

/ брой: 39

автор:Дума

visibility 638

Първият концерт на Бетовен и неговата Пета симфония ще звучат в зала "България" на 27 февруари. Събитието е част от цикъла концерти, с които Софийската филхармония отбелязва годината на Бетовен. На диригентския пулт застава маестро Саша Гьотцел, който от този сезон е главен гост-диригент на Националния оркестър. Солист е любимецът на българската публика Георги Черкин, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на Софийската филхармония.

Бетовен посвещава Първия си концерт за пиано на своята ученичка, племенницата на Графиня фон Кеглевич - Анна Луиз Барбара Одескалки, известна повече като Бабет. Премиерата му е в Прага през 1798 г., солист е самият Бетовен, а две години по-късно концертът е изпълнен и във Виена. Това е първият публикуван клавирен концерт на прочутия композитор, но всъщност е третият му опит в жанра. Още през 1784-та той създава Концерт за пиано в ми бемол мажор, а Вторият клавирен концерт, въпреки че е публикуван след Първия - през 1801 г. в Лайпциг, е написан десет години по-рано. Едно от най-популярните и най-често изпълнявани произведения в класическата музика, Петата симфония на Бетовен представя най-ярко основната идея в цялото му творчество, която обикновено се формулира така: "Чрез борба към победа."

Австриецът Саша Гьотцел е и художествен ръководител, и главен диригент на Филхармоничния оркестър "Борусан" в Истанбул. Работи с най-престижни оркестри и изпълнители по цял свят. Активно се изявява и като оперен диригент. Гьотцел изпитва особен сантимент към творчеството на Бетовен: "Бил съм в досег с музиката на Бетовен, откакто се помня. Още като дете съм го слушал, без да имам представа кой е; впоследствие като студент - във възторг от това какво можеше да породи музиката му в душата ми; и най-сетне, като професионален музикант неспирно изучавах ДНК-то на творчеството му, за да разбера по-добре какво евентуално би искал той да научим чрез музиката му. Честно казано, смятам, че никога няма да разберем напълно неговата музика. Това е като да се опиташ напълно да разбереш  Вселената - невъзможно е..."

Ювелирната техника на Георги Черкин го поставя сред най-обичаните български музиканти. Кариерата му на концертиращ пианист започва през 1996 г., когато дебютира с Втория клавирен концерт на Рахманинов в зала "България" със Софийската филхармония. Следват многобройни участия в страната и в чужбина. Награждаван е за принос в развитието и популяризирането на културата у нас. Победител е на международни конкурси. Активната му концертна дейност включва рецитали в София и в чужбина, както и участия с авторитетни оркестри, под диригентството на видни диригенти.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ