Саша Гьотцел дирижира творби на Бетовен
Георги Черкин е солист на Софийската филхармония в концерт по повод 250 години от рождението на великия композитор
/ брой: 39
Първият концерт на Бетовен и неговата Пета симфония ще звучат в зала "България" на 27 февруари. Събитието е част от цикъла концерти, с които Софийската филхармония отбелязва годината на Бетовен. На диригентския пулт застава маестро Саша Гьотцел, който от този сезон е главен гост-диригент на Националния оркестър. Солист е любимецът на българската публика Георги Черкин, научи ДУМА от Кремена Николова-Флор, реклама и връзки с медиите на Софийската филхармония.
Бетовен посвещава Първия си концерт за пиано на своята ученичка, племенницата на Графиня фон Кеглевич - Анна Луиз Барбара Одескалки, известна повече като Бабет. Премиерата му е в Прага през 1798 г., солист е самият Бетовен, а две години по-късно концертът е изпълнен и във Виена. Това е първият публикуван клавирен концерт на прочутия композитор, но всъщност е третият му опит в жанра. Още през 1784-та той създава Концерт за пиано в ми бемол мажор, а Вторият клавирен концерт, въпреки че е публикуван след Първия - през 1801 г. в Лайпциг, е написан десет години по-рано. Едно от най-популярните и най-често изпълнявани произведения в класическата музика, Петата симфония на Бетовен представя най-ярко основната идея в цялото му творчество, която обикновено се формулира така: "Чрез борба към победа."
Австриецът Саша Гьотцел е и художествен ръководител, и главен диригент на Филхармоничния оркестър "Борусан" в Истанбул. Работи с най-престижни оркестри и изпълнители по цял свят. Активно се изявява и като оперен диригент. Гьотцел изпитва особен сантимент към творчеството на Бетовен: "Бил съм в досег с музиката на Бетовен, откакто се помня. Още като дете съм го слушал, без да имам представа кой е; впоследствие като студент - във възторг от това какво можеше да породи музиката му в душата ми; и най-сетне, като професионален музикант неспирно изучавах ДНК-то на творчеството му, за да разбера по-добре какво евентуално би искал той да научим чрез музиката му. Честно казано, смятам, че никога няма да разберем напълно неговата музика. Това е като да се опиташ напълно да разбереш Вселената - невъзможно е..."
Ювелирната техника на Георги Черкин го поставя сред най-обичаните български музиканти. Кариерата му на концертиращ пианист започва през 1996 г., когато дебютира с Втория клавирен концерт на Рахманинов в зала "България" със Софийската филхармония. Следват многобройни участия в страната и в чужбина. Награждаван е за принос в развитието и популяризирането на културата у нас. Победител е на международни конкурси. Активната му концертна дейност включва рецитали в София и в чужбина, както и участия с авторитетни оркестри, под диригентството на видни диригенти.