С четири гласа Клинтън победи Сандърс
Бившият държавен секретар на САЩ спечели първичните избори в Айова, Тръмп изгуби при републиканците
/ брой: 27
Хилъри Клинтън, която се бори да бъде излъчена като кандидат на демократите на президентските избори в САЩ тази година, спечели предварителните избори в Айова, съобщи Ройтерс. Бившият държавен секретар води изключително оспорвана битка с основния си опонент - сенатор Бърни Сандърс.
При 99,94% обработени протоколи резултатите сочат, че Клинтън е събрала 49,9% от гласовете, а Сандърс – 49,5 на сто. Според данни на демократическата партия бившият държавен секретар е победила само с 4 гласа повече.
Резултатите ще принудят Клинтън на всяка цена да се опита да намали подкрепата за Сандърс, който се радва на симпатии след по-левите избиратели заради обещанията си да се заеме с Уолстрийт и да стартира чисто нова здравна реформа, коментират световните агенции.
68-годишната Клинтън заяви, че е въздъхнала с облекчение при обявяването на резултатите. През 2008 г. тя загуби първичните избори в Айова от тогавашния сенатор Барак Обама и така и не можа да го победи.
Междувременно привържениците на Бърни Сандърс твърдят, че гласовете не били правилно преброени, информира "Индипендънт". Според тях гласовете в 90 места за гласуване са били неправилно преброени от "безпристрастни" председатели. Вместо да бъдат използвани хартиени бюлетини за гласуванията, демократите са канили своите привърженици физически да се събират заедно и гласовете им да бъдат преброявани от присъстващите там председатели - практика, която прави повторното преброяване на гласовете невъзможно.
Анкетите показват, че 74-годишният Сандърс води в резултатите за Ню Хемпшър, където ще е следващият тур, но изостава в Южна Каролина.
Бившият губернатор на Мериленд Мартин О'Мали отмени кампанията си, след като събра само едва 0,6% от гласовете в Айова.
Смятаният за фаворит за спечелването на номинацията на републиканците Доналд Тръмп бе победен от сенатор Тед Круз, събирайки 24% подкрепа срещу 28%.
Круз се справи по-добре, отколкото предвиждаше последното социологическо проучване в понеделник вечер. На трето място се нареди сенатор Марко Рубио с 23 процента одобрение.
Тексаският сенатор Круз, който има име на поддръжник на твърдата политика, заяви, че е успял да привлече на своя страна евангелистките християни. Той също така допълни, че резултатите от вота в Айова са показали, че номинираните за президентската надпревара няма да бъдат избрани от медиите, от върхушката във Вашингтон или от лобисти.
Победата му, както и силните позиции на Рубио, могат да забавят силната инерция на Доналд Тръмп, чиято кампания беше белязана от редица спорни моменти като призива му за забрана на мюсюлмани да влизат в САЩ, коментират анализатори.
Щом всички партийни събрания и първични избори бъдат проведени, двете партии свикват национални събрания, на които се обявяват официалните кандидати. Те ще се състоят през юли, като за републиканците датите на провеждане са 18-21 юли, а за демократите 25-28 юли. Крайният срок за партийните събрания и първичните избори е 14 юни.