Руски доставки за газовия хъб ще се обсъждат в края на януари
/ брой: 10
Възможностите за доставка на руско синьо гориво за бъдещ газоразпределителен център в България ще бъдат обсъждани по време на насроченото за 27 и 28 януари в София заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, която не се е събирала в последните пет години. Това стана ясно вчера от думите на премиера Бойко Борисов в отговор на въпрос за статута на проекта за газопровода "Южен поток" в рамките на парламентарния блиц контрол, предаде Медиапул. "Южен поток" като такъв е в историята на газовия разпределител "Балкан", каза премиерът и обясни, че целта на правителството е да превърне проекта за газов хъб край Варна в приоритет на Европейската комисия, заедно с газовите връзки на страната ни със съседните държави, на които също се разчита да захранват газоразпределителния център.
Идеята за "газово хъбче" се лансира от Борисов от началото на 2015 г. и през ноември правителството успя да убеди Европейската комисия да се включи в разработването на търговска концепция, бизнес и финансов план за създаването на такъв център в България. Страната ни разчита и да получи безвъзмездно еврофинансиране за проекта с мотива, че така се повишава сигурността на енергийните доставки както у нас, така и в Европа. Анализът на проекта се очаква да е готов през пролетта и през май 2016 г. в София да се състои инвеститорска конференция, на която да бъдат поканени потенциални кандидати да участват в проекта за строежа на газоразпределителния център и за изграждане на вътрешни транзитни мрежи и връзки към съседните държави.
"За газовия разпределител има интерес на световни компании да участват", каза вчера Бойко Борисов. По думите му по газовия хъб "има много напредък, но нищо няма да кажа повече, защото сме обърнали нещата заедно с ЕК, когато станем готови да предложим на заинтересованите страни този проект".
На предстоящото заседание се предвижда да бъдат разгледани въпроси и от областта на ядрената енергетика и по-специално изпълнението на програмата за удължаване на живота на АЕЦ "Козлодуй", както и петролните доставки, търговията, енергетиката, туризма, селското стопанство, информационните технологии и др.