Русия унищожава храни, внесени въпреки ембаргото
Навърши се 1 година от въвеждането на руските контрасанкции
/ брой: 180
В Русия влезе в сила указ за унищожаване на храни, стигнали до руска територия, въпреки ембаргото за внос от страни, въвели санкции срещу Русия, информира ТАСС. Документът бе подписан от президента Владимир Путин на 29 юли 2015 г. Очаква се първите партиди да бъдат унищожени в Оренбург (20 тона сирена) и в Санкт Петербург (свинско месо в неизвестно количество).
Планира се задържаните растителни храни да бъдат унищожавани на полигони, а месните и млечни продукти - чрез изгаряне, тъй като тези стоки носят висок биологичен риск. Малки партиди ще могат да бъдат унищожавани на границата, а при задържане на големи партиди Росселхознадзор ще взема решение във всеки отделен случай.
Преди година Русия отговори на санкциите, наложени от Запада срещу нейни граждани и компании, забранявайки вноса на храни от ЕС, САЩ, Канада, Норвегия и Австралия.
Плодове, зеленчуци, месо, риба и млечни продукти, предназначени за руския пазар, бяха спрени на границата, европейски производители останаха с тонове непродадена продукция, а руснаците трескаво изпразниха магазините, подготвяйки се за неизвестността. Година по-късно този ход продължава да оказва влияние върху всекидневния живот на милиони хора, макар и не толкова драматично, колкото се очакваше първоначално, пише БТА.
След налагането на ограниченията властите се опитаха да заместят забранените продукти, преговаряйки за доставки с южноамерикански страни като Бразилия и Еквадор, но обезценяването на руската валута силно оскъпи този внос. Стигна се и до екзотични решения като разрешение за внос на крокодилско месо от Филипините, което да замести говеждото и свинското месо.
Ембаргото доведе до нарастване на руското производство - за първите два месеца на 2015 г. произведените в Русия червено месо и субпродукти са се увеличили с над 17%, птичето месо - с 57%, а руските сирена пък са с близо 30% повече.
Производители и потребители в европейските страни обаче също усетиха силно обтегнатите отношения с Русия и наложените ограничения. Сред засегнатите от контрасанкциите на Москва Европейският съюз имаше най-голям дял в износа на храни за Русия - европейският износ се равняваше на близо 15,8 млрд. долара спрямо 1,2 млрд. долара за САЩ.
Европейските фермери понесоха щети за около 5,5 млрд. евро от неосъществен износ. Най-силно засегнати са млекопроизводството и производителите на плодове и зеленчуци. За да смекчи удара, Европейската комисия бе принудена да се намеси, изкупувайки непродадена продукция и осигурявайки складиране. Храните, неизнесени за Русия, в по-голямата си част останаха на европейския пазар - в страните производителки, или бяха пренасочени към други членки на ЕС. По този начин се стигна до свръхпредлагане и спад на цените, който макар и на пръв поглед благоприятен за потребителите, хвърли в криза селскостопанския сектор и обтегна отношенията между страните членки.
В края на юни, след като ЕС удължи санкциите срещу Руската федерация, руското правителство одобри постановление за продължаване на продоволственото ембарго по отношение на страните от ЕС, САЩ, Канада, Австралия и Норвегия.