20 Юли 2025неделя00:40 ч.

Русия гарантира сигурността на "Белене"

"Фокушима" е строена преди 40 години, оттогава атомната енергетика има огромен прогрес, категорични са руските експерти

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 706

Да не се поддаваме на емоциите, а да мислим стратегически, ни препоръча по повод проекта "Белене" руският посланик Юрий Исаков при откриването на форум на доставчиците от атомната промишленост в Интер Експо Център в София. Участниците в двудневния форум, посветен на темата "Ренесанс на ядрената енергетика - шанс за доставчиците", получиха поздравителен адрес от руския енергиен министър Сергей Шматко, който им пожела продуктивна работа.
От държавната корпорация "Росатом" и от "Атомстройекспорт" защитиха проекта за АЕЦ "Белене", като наблегнаха на системите за безопасност и вложеното ноу-хау. Проектът е с двуконтурна схема за водата, което изключва попадането на радиоактивна вода във втория контур. Херметичната обвивка е по-мощна, отколкото в други централи. Предвиден е и специален материал, който предизвиква химична реакция, поглъщаща топлината и изключва отделянето на водород. Ще има и вода за охлаждане и няма нужда да се доставя вода с шлангове от морето или с пожарни автомобили. Тя си е вътре в херметичния обем, подчертаха руските специалисти. Вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян изтъкна френското и германското, както и българското участие в проекта и подчерта, че европейското коопериране е достатъчно голямо. Той заяви, че по отношение на "Белене" цунами е изключено, торнадо се появява веднъж на 100 000 години, срещу което обаче проектът е защитен. Той е съобразен и със сеизмичните условия, като е планирана максимална устойчивост на земетресения. Под площадката "Белене" няма активен разлом, тя е уникална и са предвидени укрепвания по специална технология.
6,3 млрд. евро е цената на АЕЦ "Белене" и тя е фиксирана, защото българското правителство поиска така, заяви Кирил Комаров от Росатом. Сега говорим за цена с ескалация и ние сме готови да работим и по двата варианта, коментира той. Рискът от поскъпване е за руската страна, допълни експертът. Ако българското правителство се откаже от "Белене" за сметка на "Козлодуй", ще бъдат изгубени много пари - около 1 млрд. долара, каза Комаров.
"Проектът "Белене" има уникални степени на безопасност, като цяло те струват около 40 процента от цената и ние съзнаваме, че това ще се изплати многократно в дългосрочен план, допълни експертът. Разбира се, ние трябва да направим сериозни изводи след трагедията в Япония. Трябва да знаем, че централата "Фукушима" е строена през 1971 година, преди 40 години, с американска технология. Оттогава атомната енергетика има огромен прогрес", каза Комаров.
АЕЦ "Белене" е проектирана да издържи удар от 400-тонен самолет и температурни амплитуди от минус 57 до 61 градуса по Целзий, допълни Кирил Комаров. Около 30 на сто от дейностите за изграждане на централата ще бъдат за български фирми, като вероятно това ще струва около 2 милиарда евро. В строителството на централата трябва да се включат 5000 души.
В момента строим десет ядрени електроцентрали, като за всички технически решения, които предлагаме, носим пълна отговорност за тяхната безопасност по всички международни стандарти, добави той.
     

До края на март трябва да подпишем поредното споразумение за централата

Настроени сме абсолютно конструктивно и сме в постоянен диалог с българското ръководство, не се влияем от никаква магия на цифрите и ще работим така, че да постигнем конкретен резултат, заявиха представителите на "Росатом". Те отбелязаха, че ако не бъде подписано поредното 12-о споразумение за изграждане на атомната централа, което следва да стане до 31 март, след тази дата "Росатом" няма да има никакви юридически основания да продължи работа по проекта. Руснаците обаче изразиха оптимизъм, че срокът ще бъде спазен.
   




 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ