20 Юли 2025неделя00:13 ч.

Русия без US гаранции за щита

САЩ изтеглят 7000 войници от Европа

/ брой: 11

автор:Дума

visibility 101

Aдминистрацията на американския президент Барак Обама няма да предостави на Русия никакви гаранции за това, че американският щит за отбрана в Европа няма да бъде насочен към руски стратегически ядрени установки. Това съобщи Елън Таушър - заместник държавният секретар, отговарящ за контрола над въоръженията и международната сигурност.
"Никога няма да сключим правно обвързващо споразумение, защото не можем да го направим. Не можем нищо да ратифицираме. Дори и да исках, аз не съм сигурна, че бих го направила. Юридически обвързващите гаранции нямат същото значение като преди", подчерта Таушър. По думите й Русия иска да бъде сигурна, че следващата администрация на САЩ ще следва обещанията на президента Обама, но според Таушър и това не може да бъде гарантирано.
Въпреки това заместник държавният секретар по контрола върху въоръженията отбеляза, че всеки проблемен въпрос във връзка с европейската сигурност е "уреден", така че САЩ ще сключат споразумение за сътрудничество с Русия по отношение на щита по-късно през тази година. Таушър допълни, че САЩ искат двете страни да се върнат на масата за преговори и вероятно това ще стане след президентските избори в Русия през март тази година.
В телевизионно обръщение през ноември миналата година руският президент Дмитрий Медведев предупреди, че Русия ще разположи ракети по руската западна граница, ако Русия, САЩ и НАТО не постигнат споразумение за европейския щит.
Междувременно стана ясно, че Съединените щати ще изтеглят около 7000 от разположените в Европа 81 хил. техни военнослужещи в рамките на новата си отбранителна стратегия и съкращенията в бюджета на Пентагона. Това обяви министърът на отбраната Лион Панета. Ще бъдат изтеглени две от четирите бригади на сухопътните сили на САЩ в Европа, или около 7000 души, заяви Панета.
Тези бойни единици, чието местонахождение не бе съобщено, ще бъдат заменени от различни поделения на ротационен принцип.
Мярката се вписва в рамките на новата стратегия за отбрана на САЩ, представена на 5 януари от президента Барак Обама. В нея се предвижда да се даде стратегически приоритет на Азиатско-Тихоокеанската зона и на Близкия изток, а американското военно присъствие в Европа да бъде намалено. Стратегията отразява съкращенията в бюджета на Пентагона, които възлизат на 487 млрд. долара за следващите 10 години.
"Новата американска стратегия изтъква голямото несъответствие между европейските и американските стратегически интереси", заяви бившият ръководител на Европейската агенция по отбрана Ник Уитни. Той допълни, че Европа ще трябва да порасне и да се научи да поема отговорност за своята сигурност, без да разчита на Чичо Сам - или което е по-вероятно, ще изпадне в стратегически застой - "нещо като уголемен вариант на Швейцария".

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ