20 Април 2024събота03:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Ротенбург - оживяла приказка

Две градчета в Бавария, две спирки по подредения туристически път на романтиката и музиката

/ брой: 88

автор:Ева Костова

visibility 1748

Трябва да видите непременно Ротенбург, градчето е нещо неповторимо, винаги ходя, когато имам възможност, посъветва ни Станислав, българин, който кара автобус покрай един от градовете на т. нар. Романтичен път в тази част на Бавария. Туристически справочници сочат, че Романтичният път е име на най-известния по света немски туристически маршрут. Намира се в Южна Германия (Бавария и Баден-Вюртемберг), между Вюрцбург и Фюсен. Възниква спонтанно около 1950 г., а основателите му са неизвестни. Дълъг е 366 км и минава през областите Франкония, Швабия и Горна Бавария, пресича Дунав и продължава на юг. Смята се, особено от чужденците, че носи типичния дух на немската природа и култура.

Ротенбург е градче, в което вече сте били, но в някоя приказка за Хензел и Гретел или за която друга се сетите. С кукленските къщи, наредени една до друга, но толкова различни, че трудно откъсвате поглед от всяка. С покриви, които ти иде да схрускаш, с красиви, също кукленски перденца, чисто немски патент, украси с фантазия, цветя и зеленина. Зад датиращите от XIII век градски стени, които все още се издигат около част от града, ще попаднете на недокоснато от времето средновековно място. От единия край на крепостта, опазвала от набези градчето, до другия очите не се насищат да гледат до последно. Всичко е като сън наяве, толкова красота на едно място, че дъх не ти остава.  

Идващите туристи "задръстват" уличките на града постоянно при всички сезони. Пристигат за фестивала, пристигат по Коледа и Нова година, пристигат, когато искат. Градчето е пренаселено и магазинчетата и местата за хранене не остават празни никога. Магията витае от всяко кътче и от всяка сграда, красотата навява и малко тъга, че всичко ще остане зад гърба ни, няма как да го вземем в ръце, за да ни напомня, че светът крие много красота, а един живот не стига да видиш всичко. Векове наред иначе Ротенбург об дер Таубер, както е пълното му име, е бил беден и забравен от Бога град. За първи път е споменат в писмен източник от 804 г., където е наречен Ротинбур. Превръща се в свободен имперски град при управлението на Бюргермайстер Хайнрих Топлер през XIV век, както сочи историческата справка. 

Байройт - Вагнер лее "Рейнско злато"

Човек не предполага какво го очаква зад привидно семплите врати на сградата. Само бяхме чували за Маркграфската опера в Байройт като единствената автентична барокова опера в Германия, все още в отличен оригинален вид. Но това, което се открива пред погледа в залата на тази опера, която нареждат сред най-красивите в света, трудно се описва. Този приказен свят от позлатени корнизи и колони, богато украсени полилеи и свещници е построен и завещан под вещия контрол и заръка на една принцеса - Вилхелмина, известна със своя вкус към изкуството, като на нея е кръстен и специален бароков стил. Брат й, Фридрих Велики, официално открил театъра през 1748 г., който днес разполага с 520 места и е обявен за паметник на световното културно наследство. Построен е през 1746-1750 г. по проект на италианския архитект Джузепе Гали Бибиена много преди Вагнер да се роди. Чак през 1870 г. композиторът вижда Маркграфската опера, но тя му се сторила неподходяща за неговите мащабни оперни постановки, съчетаващи песен, музика, танц. Въпреки това композиторът остава в Байройт и изгражда нов прочут Фестивален комплекс на зелен хълм близо до центъра на града. Вагнер построил в града и своята къща - "Дом Ванфрийд". В градината й се намират и гробовете на Рихард Вагнер и съпругата му Козима, дъщерята на Ференц Лист и съпруга на известния диригент Ханс фон Бюлов се жени за Вагнер през 1870 г. - след няколко години незаконно съжителство. От 1976 г. във вилата се помещава Вагнеровият музей. Така Вагнер и Байройт остават заедно завинаги. 

А след 6-годишна реставраторска работа за 30 милиона евро на сцената на операта зазвучава музиката от откриването й. В най-старата запазена опера в Германия - Маркграфската, днес се провеждат Вагнеровите празници - едно от най-важните културни събития в Германия, което събира огромен зрителски интерес от цял свят. Превърнал се в уважавана традиция, фестивалът се провежда всяка година от края на юли до края на август.

...В края на историята на запознанството с операта и живота на Вагнер в Байройт, представена за посетителите в операта, в залата зазвучава музиката на Вагнер, неговото "Рейнско злато" плисва от всеки ъгъл на тази неповторима сграда. Каква е музиката на Вагнер? В никакъв случай не лека, искряща лекомислно, а талантливо неповторима, мощна, бурна, прииждаща на талази, разказваща легенди, свързваща любов и предателства. Но това е въпрос на усещане у всеки поотделно, особено сред обстановката на отдавна отминали времена на няколко човешки поколения. Рейнско злато, което ще се лее и когато нас няма да ни има...   

Според историческите справки за първи път Байройт се споменава през 1194 г. като Байерруте в документ на епископ Ото II фон Бамберг. До 1199 г. в аналите Байройт присъства като село, а през 1231 г. вече е записан като град. Графовете Фон Андекс го управляват до 1248 г., а след 1260 г. властта е наследена от известната династия Хоенцолерн.

Паметникът на Вагнер в Байройт - иначе саксонецът е бил дребен мъж...

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ