20 Април 2024събота00:15 ч.

Роджър Федерер спаси 7 мачбола срещу Тенис

/ брой: 19

visibility 874

След 22 години в Тура, Роджър Федерер изнесе най-великото си представление в стил "Хари Худини" и се добра за 15-и път до полуфинал на Откритото първенството на Австралия. Поставеният под №3 швейцарец се измъкна от загубата, като спаси 7 мачбола и победи Тенис Сандгрен (САЩ, №100) с 6:3, 2:6, 2:6, 7:6 (8), 6:3. В спор за място на финала Маестрото ще излезе срещу Новак Джокович (Сърб, №2), съкрушил с 6:4, 6:3, 7:6 (1) Милош Раонич (Кан, №35).

Досега 6-кратният №1 в анкетата на БТА за най-добър спортист на Балканите води на рекордьора по титли от Големия шлем (21) с 26:23 победи и със 7-6 купи в Австралия. Федерер е загубил поред последните им 3 мача в Мелбърн, все на полуфиналите (2008, 2011, 2016).

Швейцарецът поиска медицински таймаут при 0:3 в третия сет, а при 2:5 отрази 5 сетбола, но не успя при шестия сервис на съперника си. В четвъртия сет проблемите на Маестрото видимо продължиха и той се опитваше максимално да скъси разиграванията, излизайки често на мрежата. При 4:5 Тенис стигна до първи мачбол, но се стресна и пропиля 3 възможности да затвори мача след нервни грешки. Стигна се до тайбрек, в който Роджър губеше с 3:6, но неутрализира всичките 3 мачбола и с воле от форхенд изравни за 6:6. Сандгрен стигна с ас до седми мачбол, но Федерер обаче пак показа класата си и се спаси, за да изравни след 10:8.

Сандгрен започна равностойно в решителния пети сет, но рухна психически заради пропилените 7 мачбола и Маестрото налучка ритъма и след в шестия гейм триумфира след 3:31 часа.

Така Федерер за втори път от началото на турнира в Мелбърн бе на ръба на отпадането, но продължава напред в “Мелбърн Парк”, след като в III  кръг направи обрат от 4:8 в решаващия шампионски тайбрек в петия сет срещу Джон Милман (Авл).

В интервю на корта с легендата Джим Къриър след мача Федерер обяви, че не е заслужавал победата срещу Сандгрен, но е извадил “невероятен късмет”. "Понякога ти трябва малко късмет, защото при 7 мачбола не контролираш нещата. Просто се надявах, че той няма да направи смач и топката ще остане в игра…, че ако той пропусне 1-2 мачбола кой знае какво ще си помисли. Но аз имах невероятен късмет днес, а след като мачът продължи, отново се почувствах по-добре. Цялото напрежение изчезна и просто се опитах да играя. С малко късмет направих пробива и сервирах много добре - както през по-голямата част от мача, особено в края. Не заслужавам тази победа, но сега съм тук пред вас и съм много щастлив, разбира се”, заяви Федерер.

“Изиграл съм много тенис в живота ми. Започнах да усещам нещо в слабините и стегнатост в крака ми. Трудно ми беше да играя в защита. Никога не ми харесва да викам физиотерапевт на корта, защото това е признак на слабост, а аз се опитвам да не го показвам. Хубавото в случая е, че ставаше дума за проблем в слабините, напускаш корта и никой не знае какво точно ти има. Казах си - както и да е, имам нужда от малко медицинска помощ за крака ми, хората ще знаят, че вероятно не съм на 100%, но така или иначе Тенис правеше голям мач. Казах си, че вярвам в чудеса - може да завали дъжд или нещо друго. Проблемът не беше чак толкова сериозен, че да си кажа, че нещата ще се влошат. Казах си - просто го остави да те довърши със стил. Но той не го направи, извадих невероятен късмет днес.  Що се отнася до Новак, той е шампион, обича да играе в Австралия. Имали сме епични мачове с него в миналото. Зная, че ще ми бъде трудно и дано се чувствам по-добре, отколкото днес, в противен случай наистина ще отида на ски”, завърши с усмивка Федерер.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"