28 Септември 2024събота02:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Родители искат по-кратка ваканция

Министерството смята предложението за неудачно

/ брой: 199

автор:Дума

visibility 1708

   Лятната ваканция трябва да се съкрати с две седмици и учебната година да започва на 1 септември. Това е едно от предложенията на родителски организации за промени в образователния закон.
Мотивите са липса на смислени занимания през летните месеци за учениците. Според родителите намаляването на ваканцията може да бъде за сметка на останалите почивки през годината, които можело да се удължат. Така децата по-добре щели да "разпускат" между тежкия учебен план. Освен това всяка година щели да се спеставят по около 10 млн. лв. от отопление на учебните заведения в студените зимни месеци.
Времето от 1 до 15 септември е по-благоприятно за учене като климатични условия, отколкото януарските и февруарските студени дни, заяви Юрий Анджекарски, председател на "Професионален форум за образованието".
Идеята среща отпор и от МОМН, и от самите ученици. "Не знам дали това е най-удачният вариант с оглед на психофизическото състояние на децата. Първият срок е по-дълъг от втория и децата задължително трябва да учат 18 седмици, докато вторият е с различна продължителност - от 13-16 седмици", заяви  Мариета Петлешкова, директор на Дирекция "Контрол и инспектиране" в МОН.
   Функцията на дългата лятна ваканция отдавна е изцяло подменена, обясняват от родителските организации. Учебната година била изместена от 1 на 15 септември през 1921 г. с цел децата да помагат за прибирането на реколтата. Днес вместо децата да помагат на родителите си, е обратното - възрастните трескаво търсят платени летни забавления за наследниците си. Препатили родители пресмятат, че през ваканцията един свободен ученик им струва 120-150 лв. седмично. Ако сте родител, ви трябват или много пари, или свободни баби за лятото, оплакват се бащи и майки.
Учениците пък контрираха предложението с обяснението, че през зимата щели да бездействат още повече. От анкета с тях става ясно, че ако не са на море, планина или на село, по цял ден висят в моловете, по кварталните кафенета или пред домашния компютър. За списъци със задължителна литература днес никой не споменава.
Общественият дебат по темата МОМН започна през пролетта, припомниха експерти.
 

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ