19 Април 2024петък23:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ректорите ще сключват договор с министъра

НС ще решава какви вузове да има в регионите, предвиждат промени в закона

/ брой: 100

автор:Велиана Христова

visibility 1499

Ректорите на държавните висши училища ще сключват с министъра на образованието и науката договор за управление, който съдържа политиката, целите, задачите и средствата за изпълнението им. Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, публикувани от МОН за обществено обсъждане до 26 юни. Един път годишно ректорът ще се отчита пред министъра за изпълнението. Заплатите на ректорите ще се определят по общи правила, утвърдени от МС. 

За да се ограничи безконтролното и неразумно раздуване на системата, МОН ще изготвя Национална карта на висшето образование със структурите по региони, която ще се приема от МС и ще се утвърждава от парламента, предвижда още проектът на министерството. До приемането на картата ще има мораториум върху откриването на нови структури. Народното събрание освен това ще разкрива факултетите и институтите в рамките на вузовете, а също - поделенията им в чужбина. Според промените всеки преподавател ще може да участва в акредитацията само на едно висше училище - нещо, което още в миналия парламент бе предложено от БСП, но отхвърлено от мнозинството на ГЕРБ. Обширни промени се предвиждат в процедурите на самата акредитация - която ще бъде първоначална за 12 месеца при откриване на висше училище и следваща след това. Въвежда се и изискване факултетите да имат поне три катедри. Дава се възможност до 10% от курсовете за бакалаври, а за магистри - до 20%, да се водят от външни за вуза преподаватели.

Студентите, които се обучават в защитени специалности и в такива с недостиг на кадри на пазара на труда, ще бъдат освободени от такси, проектира МОН. Вузовете ще могат да сключват договори със средни училища, като хабилитирани преподаватели ще водят часове за учениците. С промените се узаконяват структури като елитното Технологично училище "Електронни системи" (ТУЕС) в Техническия университет в София, което миналата година бе заплашено от закриване, понеже такъв тип училища не бяха предвидени в нито един закон. Тези училища няма да са на делегиран бюджет, а ще се финансират от вуза.  

С промените в закона ще бъде институционализирано и т. нар. изследователско висше училище - това, което е доказало високи резултати в науката. Този вид вузове ще влизат в списък, поддържан от МС. От частните вузове се иска да са собственици на имотите, в които обучават студенти.  

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ