24 Април 2024сряда06:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Регионална ос

/ брой: 67

автор:Юри Михалков

visibility 720

Първата среща в Белград на външните министри на Сърбия, Гърция и Република Кипър придоби очертанията на регионална православна ос. Никола Селакович, Никос Дендиас и Никос Христодулидис не просто са обсъдили, а са и координирали позиции и явно бъдещи действия по важни и горещи регионални проблеми на сигурността, евроинтеграцията и икономиката.

Макар и православна, страната ни по ред причини остава извън тази ос, макар че обсъжданите в Белград въпроси я засягат къде пряко, къде по-косвено. Прякото засягане е свързано с изразената от Гърция подкрепа за газовия интерконектор между Сърбия и България, който в крайна сметка ще бъде свързан с тръбопровода Гърция-България. САЩ смятат Гърция за своето протеже в региона и дано тя да не е поставила пред Сърбия американското условие да саботира бъдещите доставки на руски газ по минаващия през страната ни "Балкански поток" в замяна на подкрепата си за интерконектора, за който толкова много държеше именно Вашингтон. 

Пример за косвено засягане на страната ни е мигрантският проблем. Белград няма как да не подкрепя Гърция и Кипър в претенциите им към Турция да затегне контрола върху мигрантския поток. Впрочем, този въпрос ще се превърне в пряк за България, ако утре сприхавият Реджеп Ердоган намери причина да насочи потока и към нашата територия. 

Има обаче един въпрос, който, за съжаление, ще засяга страната ни само косвено, не и пряко. Това е паневропейският транспортен коридор 10, който ще започва от Австрия, ще минава през Сърбия и РС Македония и ще стигне чак до Пирея. Да, той ще заобикаля България и някои у нас ще го анатемосат като антибългарски проект, но така само ще наподобят невежи, които дават акъл на начетени. Навремето конкурент на този проект бе коридор 4, който трябваше да започне дори от Германия, да мине през Видин и да стигне до Солун. Имаше и проект за коридор 8 от Дуръс до Бургас. Но българската политика глупашки ги проспа. Е, редно ли е да се отнема правото на сърби и гърци да не правят подобна глупава политика?

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ