24 Април 2024сряда11:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Редки и ценни издания показват в Сливен

Документалната изложба, представяща най-важните моменти от развитието на българската книжовност, е подредена в РБ "Сава Доброплодни"

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 446

В навечерието на най-светлия български празник - 24 май, в централното фоайе на Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен бе открита документална изложба с над 120 ценни издания от нейните фондове. Чрез тях се проследяват най-важните моменти в развитието на българската книжовност от създаването на славянската писменост от светите братя Кирил и Методий през 855 г. и разпространението й сред славянските народи, през книжовното дело на техните ученици и развитието й през вековете до наши дни, научи ДУМА от директорката Росица Петрова-Василева.

Значително място е отделено на издания, разкриващи по-важни събития в живота на Кирил и Методий. Представена е най-старата българска азбука - глаголицата, създадена около 855 г. от Константин-Кирил Философ. Експонирани са материали, представящи фрагменти от книги, писани на глаголица и кирилица и в по-късните векове.

Може да се видят редки и ценни документи, в които е отразена оценката през вековете на великото дело на двамата братя и на техните следовници. Изложено е фототипно издание на прочутата "Хронография" на Константин Манасий, съвместно издание на гръцкото издателство "Милитос" и Ватиканската апостолическа библиотека. Интерес представлява библиофилското фототипно издание на "Царството на славяните" от Мавро Орбини, чийто оригинал е отпечатан през 1601 г. в град Пезаро на италиански език. Сред експонатите е фототипно издание на първата печатна книга на ново6ългарски език - "Абагар", издадена през 1651 г. от бъдещия католически епископ Филип Станиславов.  

Показани са различни издания на "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, "Житие и страдания грешного Софрония", "Мати Болгария" на Неофит Бозвели. Специално място е отделено на възрожденската книжнина - ценни старопечатни издания от фонда на библиотеката.

В последния раздел са монографичните изследвания за значението на делото на Кирил и Методий през вековете, както и издания, чрез които се изразяват почитта и преклонението пред тяхното дело днес. 

Изложбата може да бъде посетена до 30 май.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 620

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 587

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 572

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 617

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ