28 Март 2024четвъртък16:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Равносметката от връщането на земята в реални граници

Т.нар. реформа в България осакати земеделието и съсипа животновъдството

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 1534

Доц. д-р Здравко Макариев

 

България винаги е била аграрна държава и ще си остане такава, заяви вчера земеделският министър Мирослав Найденов в Садово. И рече още, че държавата подпомага земеделската наука. Първото вече не е вярно, понеже "аграрна" България днес внася от чужбина от 70 до 90% от хранителните си продукти. Второто изобщо не е вярно, понеже с идването си на власт това правителство целенасочено и всекидневно мори от глад науката изобщо, в частност - и аграрната.  


В зората на демократичните промени у нас от най-високото държавно равнище се даде директива - "земята да се върне в реални граници". Независимо от това дали нейните собственици и техните наследници имат възможност и желаят да стават земеделски производители и животновъди. Създадени бяха т.нар. ликвидационни съвети, които раздробиха земята на

20 милиона парчета

При това в много села най-добрите парцели не бяха дадени на истинските им собственици, а на "свои хора".
И тъй като в страната през последните 45 години бяха станали големи демографски промени, мнозинството от наследниците на някогашните земеделци бяха намерили своите професии и поминък в градовете и не желаеха да стават фермери, то върнатата им земя дълги години остана необработвана, а раздадените им животни бяха изклани. В това число племенни крави с 30-35 л дневен млеконадой. Милиони декари овощни насаждения и лозови масиви, стотици изградени и функциониращи иригационни системи, в т.ч. и дъждовалните и капковите инсталации, стотици модерни животновъдни ферми бяха обявени за тоталитарни структури и бяха ликвидирани. Селскостопанското ни производство се срина и страната от крупен износител на земеделска и животновъдна продукция стана вносител. Дали това  било преднамерен замисъл и желание на стратезите и авторите на последната редакция на закона за земята? Или бяха подучени от външни "доброжелатели и експерти". Да приемем, че намеренията са били да се върне справедливостта, като се поправят грешките на някогашната "национализация" на земята, въпреки че

тя тогава не беше национализирана, а кооперирана

А земеделските кооперации у нас водят началото си още от времето на Стамболийски. Такива и сега има навсякъде по света. Особено ефективни са израелските кибуци, които превърнаха пустинни площи в китни градини.
Но в крайна сметка какви се оказаха резултатите от връщането на земята в реални граници? Какви се оказаха икономическите, социалните и политическите последствия от проведената у нас аграрна реформа? Какво спечелиха от нея едрите, средните и дребните собственици на земеделски земи? Какво спечели икономиката на страната? Спечели ли широка обществена подкрепа политическата партия, която проведе тази реформа?
След като години наред хиляди декари плодородни полета запустяха, за всички стана очевидно, че раздробяването на земята на милиони дребни парцели е груба грешка и е в противоречие със световните тенденции в съвременното земеделие. Предприемчиви и инициативни хора, възползвайки се от европейските субсидии, започнаха да арендуват и да изкупуват земи и да ги обработват. Започна обратният процес на уедряване на земята, който протича в целия свят. Но тъй като държавата се дистанцира от него и не упражнява необходимата регулация, се отиде в друга нежелателна крайност. Появиха се арендатори, главно в Северна България, които обработват милиони декари арендована или собствена земя - от Монтана до Добрич, и получават по няколко десетки милиона лева субсидии. Тридесетина фирми владеят от 50 хил. до 500 хил. декара. Размерът на рентата се определя от самите арендатори и най-често възлиза на 15-20 лв. на декар, т.е. по-малка е от субсидията на арендатора, която е около 25 лв./дка. А възрастните хора знаят, че в миналото арендоването се е казвало "изполица", т.е. арендаторът е давал на собственика 50% от получената продукция.

Ниският размер на рентата

определя и ниските цени на земята у нас. Те са с пъти по-ниски от тези в съседните страни и в цяла Европа. И вече над 9 млн. дка са изкупени на тези обидно ниски цени, голяма част от тях са купени от хора с двойно гражданство или от подставени лица. Особен интерес проявяват гърците и турците в Южна България и руснаци в Източна България. Ако този процес продължи, това не засяга ли и нашата национална сигурност, защото земеделските земи са наша национална територия. Не виждаме ли какво вършат косоварите в Западна Македония!
Ако не се въведат някакви регулации, каквито има в някои страни в Европа, напр. горната граница на субсидията на един земеделски производител да е 150 000 евро; у нас в близкото бъдеще ще се настани не европейски тип земеделие, а

южноамерикански, т.е. латифундиски

Това е единият и може би най-нежеланият резултат от връщането на земята в реални граници. Всеки собственик на върната земя може сам да прецени какво е спечелил от това. Да прецени и нацията като цяло.
Друг неблагоприятен резултат от проведената у нас аграрна реформа е влошената структура на селскостопанското производство. Тъй като европейските субсидии се дават главно на декар обработваема земя, земеползвателите се ориентираха към зърнопроизводство, което в голяма степен е насочено към износ. Значи храним други, по-богати от нас народи. А

производството на зеленчуци, плодове и месо се срина

защото за него са ангажирани по-малко декари и се получават по-малко субсидии. И така стигнахме дотам, че вече внасяме над 75% от зеленчуците и плодовете, 80% от свинското и 90% от говеждото месо. И 60% от млечните произведения са менте, т.е. от вносно сухо мляко и растителни мазнини.
Потърпевши от реформата се оказаха и дребните земеделски стопани, които останаха на село. За да си произведат необходимите им продукти за лични нужди, те се върнаха 100 години назад и впрегнаха животинска тяга - магарета и коне.
Нежелан резултат от връщането на земята в реални граници са и появилите се в повечето селища т.нар. "мъртви земи"- парцели, чиито собственици нито ги обработват, нито ги продават, нито ги дават под аренда заради обидно ниския й размер. Така продължават да пустеят хиляди декари плодородни земи.
Безпокойство буди и фактът, че се създадоха възможности за

възникване на "сиви земеделци"

Хора със спечелени в сенчестия бизнес пари ги "изпират" чрез закупуване на стотици декари земеделски земи и така излизат на светло.
Всички тези последствия от аграрната реформа у нас не можеше да не се отразят негативно върху имиджа на партиите, които съставиха и приложиха този закон. Техният рейтинг вече граничи с парламентарния праг, но лидерите им все още не си признават грешките.
А можеше земята да се върне само на тези собственици, които желаеха и можеха да я обработват. А на тези, които не могат, да им се признае собствеността и за нея да си получават полагащите им се дивиденти (рента). А тези, които продължават да я обработват и да произвеждат земеделска продукция - да получават своята заплата съобразно положения труд. Както постъпиха в останалите страни от бившия социалистически лагер. И България нямаше да стане от износител - вносител на плодове, зеленчуци и месо.
Видният наш банкер, индустриалец и политик Атанас Буров беше дълбоко убеден, че земеделието е отрасълът, който най-лесно и бързо

може да съживи икономиката

на страната и да я изведе от стопанската криза. Тази негова теза беше потвърдена след двете национални катастрофи през 1913 и 1918 г. Пак благодарение главно на земеделието през 30-те години на миналия век нашият лев имаше златно покритие.
Тази теза на Буров е актуална и сега, още повече, че вече се роди 7-милиардният жител на Земята, а поради прогресивното изчерпване на природните ресурси и неблагоприятните промени в климата производството на храни в бъдеще ще става все по-актуален бизнес, а земеделието - все по-печеливш отрасъл.
                                                              
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ