29 Март 2024петък07:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

Рагтайм за Едгар Лорънс Доктороу

На 21 юли т.г. американският писател почина в дома си в Ню Йорк на 84-годишна възраст, съобщиха световните информационни агенции

/ брой: 175

visibility 1978

Йордан Костурков

Наред с Филип Рот, Джон Ъпдайк, Сол Белоу, Норман Мейлър, Едгар Лорънс Доктороу, кръстен от родителите си на Едгар Алън По, който също е живял в нюйоркския район  Бронкс, бе признат като един от най-талантливите, амбициозни и обичани романисти от втората половина на двадесети век. Четвъртият му роман "Рагтайм" стана и остава голямата творба на живота му, едно от най-впечатляващите явления на американския роман на ХХ век, избран за един от стоте най-велики романа, написани на английски език. Отначало се опитаха да го тълкуват само като ретромода, като адаптиране на художествения текст към синкопите на популярната музика, но за разлика от модернистките експерименти "Рагтайм" създаде своя оригинална белетристична техника, която започна да се тълкува като постмодерна, и всъщност и самата теория на постмодернизма основа някои от рубриките си ("историята като игра", "сплескване на емоциите" и други) сякаш на основа на текста на такъв вид роман.
"Рагтайм" оттук нататък - вече близо четиридесет години - заживя свой живот: най-напред с филма-явление на Милош Форман от 1981 г., в който Джеймс Кагни, Елизабет Макгъвърн и дори Норман Мейлър се смесват с Букър Т. Уошингтън, Елизабет Незбит, Ема Голдман, Зигмунд Фройд и Коулхаус Уолкър - Скот Джоплин, Хари Худини, Станфорд Уайт, Тиъдър Рузвелт и Дж. П. Морган, Хенри Форд, Рокфелер, Андрю Карнеги и Емилияно Сапата, а осемнадесет години по-късно бе създаден един от най-съвършените бродуейски мюзикъли, за който и самият Доктороу признава, че е на нивото на романа му.
След "Рагтайм" Е. Л. Доктороу издаде още над десетина, не отказва интервюта (за разлика от Владимир Набоков, който не даваше изобщо интервюта), демонстрира политическите си позиции в подкрепа на Демократическата партия и дори влиза в конфликти с младото, политически безразлично поколение и с неговите консервативни родители.
В интернет дискусия по повод новия си сборник с разкази "Мила земя" той заяви: "Аз не съм нито Ърнест Хемингуей, нито Норман Мейлър. Не се бия по баровете и не ходя на лов за едър дивеч в Африка, нито се боксирам." На зададен въпрос на участник от България за заглавието си отговори, че е заето от текста на химна "За теб, моя страна, мила земя на свободата". В същото интервю той сподели кои писатели са му оказали въздействие - Чарлс Дикенс, Джордж Елиът, Хенри Фийлдинг, Гюстав Флобер, Стендал, Лев Толстой, Достоевски, Чехов, а от американците - Натаниъл Хоторн, Херман Мелвил, Марк Твен, Тиъдър Драйзър, Франсис Скот Фицджералд, прие, че вероятно трилогията "САЩ" на Джон Дос Пасос може да му е повлияла за "Рагтайм".
Доктороу и неговите левичарски настроения на вероятно застаряващ либерал се свързват с американските мечти за социализъм. Той е роден на 6 януари 1931 г. в Ню Йорк. И двамата му родители са деца на руски емигранти от еврейски произход. Дядо му е социалист. Майка му Роуз Левин Доктороу е талантлива професионална пианистка. Баща му Дейвид Ричард Доктороу е собственик на музикален магазин, по време на Голямата криза той фалира и разпродава инструментите, за да издържа семейството си.
Доктороу завършва престижна гимназия в Бронкс, а след това постъпва в не по-малко престижния колеж "Кениън" заради прочутата писателска школа там. Завършва го през 1952 г., там се запознава с редица свои колеги, някои от които стават прочути писатели. Решава да продължи в магистърска програма по драматургия на Колумбийския университет. В университета се запознава със състудентката си, писателката Хелън Естър Селцър, и се жени за нея на 20 август 1954 г. Тя ражда първото им дете в Германия, където той отслужва редовна военна служба. Двамата имат три деца от брака си: Джени, Карълайн - известна певица на кънтри музика и авторка на текстове, и Ричард - сценарист и режисьор.
Е. Л. Доктороу започва работа в бюро за резервации на самолетни билети на летище Ла Гуардия и като експерт-рецензент на текстове за филмовата компания "Колумбия Пикчърс", като старши редактор в "Новата американска библиотека" от 1959 до 1964 г. и като главен редактор в "Дайъл Прес" до 1969 г., където издава редица големи автори от периода, сред тях Ян Флеминг, Ейн Ранд, Норман Мейлър и Джеймс Болдуин, с когото го свързва лично приятелство.
Първият му роман "Добре дошли в трудните времена" е издаден през 1960 г., филмиран с Хенри Фонда в главната роля (филмът се прожектира и под заглавието "Убиец на кон").
 "Книгата на Даниел" (1971 г.) е извън приетите жанрови категории - пастиш с документални елементи, свързани с екзекуцията на  Джулиъс и Етел Розенбърг, обвинени че предават на руското разузнаване тайни документи за разработката на атомната бомба. Сидни Лъмет снима филм по романа през 1983 г. с Елън Баркин и други.
Големият успех на Доктороу обаче предстои - през 1975 г. "Рагтайм" става явление в американската литература, превежда се на над тридесет световни езика (в това число и на български), още през първата година изданието с твърди корици се продава в двестахиляден тираж, от изданието с меки корици Доктороу спечелва над два милиона долара.
    През осемдесетте години писателят издава "Езерото на гмурците" ("Лун Лейк"), своеобразно хронологично-тематично "продължение" на "Рагтайм", "Световното изложение", "Били Батгейт", последвани от "Водопроводната станция", "Градът на Бога", историческия роман "Маршът" и "Хоумър и Лангли", сборник с новели с теми от изкуството и политиката "Животът на поетите", "Мила земя", есетата "Поети и президенти", "Репортаж за космоса". В тях той продължава експериментите с нелинеарна структура на разказа. Последната му книга е пак сборник с разкази "Цялото време на света", издаден през 2011 г.
Темата за Голямата икономическа криза е доминираща и в следващия му роман "Световното изложение" (1986 г.), а в "Били Батгейт" (1989 г.) изследва сливането на история и мит в гангстерския подземен свят на същия период. Романът е филмиран с Дъстин Хофман, Никол Кидман и Брус Уилис в главните роли.
Романът му "Градът на Бога" е христоматиен пример за миметичен роман. Критиците го обявиха за най-великия американски роман, издаден през последните петдесет години, който възвръща вярата на читателите в литературата.
А иначе извън публичния си политически живот, извън часовете по творческо писане със студентите от университета и извън литературната слава той бе сам, в кабинета си, по лавиците на който са Стендал и Толстой, опитва се да не занимава медиите нито с частния си живот, нито с този на семейството си - Хелън, двете момичета и сина им. На 6 януари 2011 г. Е. Л. Доктороу, Ед, както обича да го наричат приятелите и близките му, отпразнува юбилей - дълъг живот, през последните четиридесет и пет години на който пресъздаде цели ери от живота в Америка в своето творчество. Днес вече знаем, че той няма да напише нови романи. Е. Л. Доктороу почина на 21 юли 2015 г. от рак на белия дроб.


Доктороу в дома си в Ню Йорк
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ