20 Април 2024събота05:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Радиация заплашва Япония

Ядрената криза в страната се задълбочи след нови две експлозии и пожар в АЕЦ "Фукушима 1"

/ брой: 61

автор:Дума

visibility 54

Продължават проблемите в злополучната атомна електроцентрала "Фукушима 1" след катастрофалното земетресение от 11 март, съобщава "Франс прес". Серията от аварии породи големи страхове от радиоактивно облъчване в Япония, но и в съседни страни, като Русия и Китай. Японските власти твърдят, че радиацията е достигнала опасно ниво за здравето само в района на централата, около четирите повредени реактора от нейните общо шест.
Премиерът на Япония Наото Кан нареди да се разшири периметърът за сигурност около централата до 30 километра и прикани хората, живеещи там, да не излизат навън, да уплътнят прозорците си, да не включват климатици и да не изнасят пране навън. Тези мерки се добавят към нареждането за евакуация в събота на над 200 000 души, живеещи в близост до "Фукушима 1", разположена в североизточната част на Япония, на брега на Тихия океан. За сметка на това 35-милионното население на Токио не беше призовано да взима специални мерки. Напрежението обаче ескалира в столицата, когато нивото на радиоактивност леко превиши нормата към средата на деня, преди да спадне по-късно, отбелязва агенцията. Според някои информации обаче радиационните нива в зоната край Токио са се повишили 10 пъти над нормалното, допълва "Ройтерс".
Тласкани от вятъра, тези радиоактивни емисии последваха експлозията на водород, станала рано сутринта в сградата на втори реактор на "Фукушима 1". Тази експлозия беше последвана от втори взрив, който предизвика пожар в четвърти реактор на централата, който беше спрян за планирана профилактика по време на земетресението от 11 март. Покачване на температурата беше отчетено и в пети и шести реактор на "Фукушима 1".
Експлозиите в реакторите на централата са в резултат на спешните операции, предприети от работниците след излизането от строя на системите за охлаждане на реакторите в резултат на вълните цунами, последвали труса от 9-а степен.
В понеделник правителството на Япония изключи варианта за "втори Чернобил". Аварията във Фукушима обаче може да се окаже втората по сериозност след тази в Чернобил според оценките на международната 7-степенна скала на подобни инциденти. Председателят на френската Агенция за ядрена сигурност Андре-Клод Лакост смята, че аварията във "Фукушима 1" вече е оценявана като авария от 6-а степен. Според Лакост херметичната обвивка на втори реактор е пострадала. Японските власти обаче отрекоха това твърдение и подчертаха, че японската агенцията за ядрена безопасност на страната не е решила да увеличи степента на инцидента във "Фукушима", предаде АФП. Според японската енергийна компания ТЕПКО, собственик на "Фукушима 1", при пожара във втори реактор е пострадал покривът на склад за гориво, допълва "Ройтерс".
Междувременно продължават спасителните операции. Над 500 000 пострадали от труса и загубили домовете си са настанени във временни центрове и общински зали. 100 000 войници са мобилизирани за спасителните акции. Те са подпомагани от множество чужди спасителни екипи. Япония трябва да се справи и с недостиг на питейна вода и на храни и да възстанови телефоните, пътищата си и друга повредена инфраструктура. Според чужденци, които сега се намират в зоните, засегнати от стихията, японците демонстрират завидно спокойствие.
По официални данни жертвите на стихията са 3372, припомня "Франс прес". По данни на Националната полиция броят на изчезналите е засега 6746 души, допълва агенцията. Ранените са 1897. Агенция "Киодо" обаче съобщи, че контакт не е бил осъществен досега с около 30 000 души, намиращи се в зоната на бедствието.
Според властите това е най-голямата подобна трагедия с толкова много жертви в Япония от края на Втората световна война. Най-тежко са пострадали префектурите Миаги, Ивате и Фукушима, припомня "Ройтерс". По предварителни данни броят на напълно разрушените сгради е най-малко 6300, а над 76 000 са сериозно повредени. Очаква се щетите от стихията да възлязат на между 5 и 15 трилиона йени. Втората цифра е равна на 183,7 милиарда американски долара и на 3 процента от японския БВП.
Страните, предложили помощ на Япония, са вече 102, допълва "Ройтерс".
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ