20 Юли 2025неделя22:13 ч.

Работници протестираха пред Народното събрание заради неизплатени заплати

От началото на тази година при омбудсмана има 435 жалби

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 48

Десетки служители от "Пикадили", "Макс Телеком", миньори от "Бобов дол", "Оброчище", шивачки от Дупница, както и работници от "Ораново", "Ветрен" и "Енемона" излязоха вчера на протест пред Народното събрание заради неизплатени заплати. Те поискаха по-високи санкции за некоректните работодатели и забрана фирмите, които дължат възнаграждения на свои служители, да бъдат прехвърляни на трети лица. Като организатор на протеста бе обявен Автономният работнически синдикат. Част от протестиращите се оплакаха, че вече няколко години си търсят правата, но част от дължимите заплати така и не са изплатени.
При протестиращите отиде и омбудсманът Мая Манолова. По-рано тя коментира, че е безобразие човек да работи, без да му се плаща. По думите й от началото на т.г. има 435 жалби, от които над 30 са колективни. Манолова припомни, че за да се решат тези проблеми, тя и екипът й внесли законодателни промени, една от които предвижда забрана да бъде продадена фирма, преди да са изплатени заплатите на служителите. Според омбудсмана второто важно решение е създаването на работещ механизъм и парите, които се събират във Фонда за гарантиране на вземанията да се дават на работниците на фалиращи предприятия. "В момента държавата си стиска тези пари. Този Фонд не си изпълнява функциите. Ако той работеше, нямаше да има такова напрежение", смята Манолова.
Протестиращите настояха за законодателни промени, които да криминализират неизплащането на заплатите. Те протестираха и срещу тежките условия на труд, наднорменото работно време, нерегламентираните почивки и некоректното отношение на работодателите. Според протестиращите българските работници са най-слабо защитени в Европа, а освен това са с най-ниското заплащане.
Работниците смятат, че некоректните работодатели трябва да отговарят пред закона и като физически лица, а не само като юридически.
ДУМА припомня, че още в началото на 44-то Народно събрание ПГ на "БСП за България" предложи създаването на Временна комисия за проучване на случаите на неизплатени заплати. След около 3 месеца работа членовете на комисията направиха някои предложения за промени в КТ. Предвижда се да бъдат засилени контролните функции на ГИТ, регламентира се срокът, в който работодател трябва да изплати дължимото на служителите плюс законната лихва при неизпълнение. Предвидено е фирми, които дължат възнаграждения на работниците си, да не могат да участват в обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители и пр.

снимкиа БГНЕС



Работници и служители изразиха недоволството си срещу бизнеса в "Национален протест против работодателския произвол"

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ