Путин разкритикува ЕС заради "Газпром"
След срещата на върха на АТИС позициите на Русия и САЩ спрямо Сирия остават разделени
/ брой: 209
Президентът на Русия Владимир Путин разкритикува откритата официална процедура на ЕС за разследване срещу руския газов гигант "Газпром" по подозрение в злоупотреба с монополна позиция. Еврокомисията подозира "Газпром", че пречи на разнообразяването на газовите доставки в страните от Централна и Източна Европа и налага на своите клиенти необосновани цени на природния газ, като ги обвързва с цените на петрола.
"Ние смятаме, че подходът на Брюксел по отношение на "Газпром" е неконструктивен", заяви руският държавен глава на пресконференция във Владивосток, където участва в срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС). "Разследването е свързано с тежкото положение в редица страни от Евросъюза. То е предизвикано от няколко обстоятелства и преди всичко от тежката икономическа ситуация в еврозоната. Става дума преди всичко за страните от Източна Европа. Както аз виждам нещата - макар да не съм информиран в подробности за ставащите събития - проблемът е, че всички тези страни бяха приети в Евросъюза и ЕС пое задължението да субсидира тяхната икономика", посочи Путин, цитиран от Интерфакс.
Президентът на Русия призова лидерите на страните от АТИС да положат усилия, за да разрешат в най-скоро време кризата с храните. Путин припомни, че само в последно време броят на гладуващите хора по света се е увеличил със 150 млн. души, а по някои оценки дори със 200 млн. души. Той предупреди, че продоволствената криза е едно от най-острите предизвикателства на съвременността и ако тя не се разреши, то не може да се подобри и благосъстоянието на хората.
Всички 21 страни от организацията са се съгласили да намалят митата за внос на т.нар. зелена технология. Става дума за 54 стоки, свързани с опазването на околната среда и въвеждането на зелена енергия, чиито вносни мита ще бъдат намалени до не повече от 5% до 2015 г. В това число влиза и оборудване за възобновяема енергия, за третиране на отпадъци и за наблюдение на околната среда.
Въпреки сушата, поразила САЩ и Русия и станала повод за намаляване на добива на някои култури там, страните от АТИС няма да ограничават износа на храни и ще подчертаят значимостта на отворените пазари, които ще гарантират надеждни хранителни доставки.
В приетата заключителна декларация от редовната годишна среща на върха на АТИС във Владивосток се посочва, че страните изтъкват "своята решимост да разследват корупционните правонарушения и да търсят отговорност на виновните в съответствие с националното законодателство".
След края на срещата държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън направи песимистична прогноза за шансовете Вашингтон и Москва да постигнат споразумение как да се справят със сирийската криза. Тя заяви пред журналисти, че "трябва да бъдем реалисти. Не сме на еднакви позиции спрямо Сирия. И това състояние вероятно ще се запази".