19 Юли 2025събота19:01 ч.

Птичият грип не е толкова опасен за хората

Безкрайно ли може да се ползват капки за нос?

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 858

Група учени под ръководството на Питър Палезе от Медицинското училище Синай в Ню Йорк е стигнала до заключението, че статистиката на СЗО не отразява реалното разпространение и надценява опасността от птичия грип.


Опасността от птичия грип за хората е преувеличена, показват данните от ново изследване, проведено от американски микробиолози. Според тях вирусът на птичи грип H5N1 заразява хората по-често и по-рядко има фатален край в сравнение с данните, които разпространяваше Световната здравна организация. Според нея през последните години са регистрирани около 600 случая на заразяване с вируса на птичи грип H5N1, като повече от половината са завършили със смърт.
Палезе и неговите колеги са получили кръвни проби, които са били събрани от други учени в рамките на 19 проекта, следящи за заболеваемостта от грип по методиката на СЗО. Общо са били изследвани 7300 доброволци. Никой не е страдал от респираторни заболявания и са били напълно здрави към момента на даването на кръвните проби.
За учудване на учените около 1,2% от доброволците (87 души) са били носители на антитела на вируса на птичи грип. При повторната проверка на данните, изключването на работници в птицеферми и други потенциално опасни зони, броят на боледувалите от птичи грип не е намалял.
След това биолозите са се опитали да открият антитела в кръвните проби на 12 хил. души, участващи в 20 други експеримента. И този път те получили същите резултати - 1-2% преболедували от птичи грип
Палезе и неговите колеги смятат, че това е свидетелство за по-широкото разпространение на птичия грип, отколкото сочи официалната статистика. По всичко изглежда, че H5N1 не е толкова опасен за здравето на хората, както се твърди.
Птичи или не, грипни вируси циркулират у нас в момента. А и в студените месеци всекиму се налага поне веднъж в сезона да използва добилите широка популярност сашета за грип и простуда и едни или други капки за нос. Ала безконтролната им свръхупотреба съвсем не е безобидна.
Често се получава така, че лекарят и фармацевтът пропускат да подчертаят колко важно е капките за нос, съдържащи ксилометазолин или негови аналози (а това са болшинството от продуктите на пазара), да не се използват повече от 5 дни без прекъсване.
Типичният сценарий е, че потребителят, удовлетворен от бързия и силен ефект, продължава да използва продукта, докато трае запушването на носа - често повече от 5 дни, понякога дори цяла зима. В резултат, при спиране на капките изсушената носна лигавица реагира като свръхнабъбва компенсаторно. Освен че създава силен дискомфорт, това е много трудно лечимо състояние, наречено медикаментозен ринит.
Консултацията с лекар или фармацевт може да предотврати нежеланите лекарствени ефекти от лекарства против простуда и хрема:
- трудно заспиване и неспокоен сън при прилагане преди лягане
- повишаване на кръвното налягане и пулса, повишаване на кръвната захар.
Това, което остава неизказано, е, че едни сашета предизвикват сънливост и не трябва да се употребяват преди шофиране, докато други могат да нарушат съня и не трябва да се прилагат преди лягане. Също така някои от съставките в комбинираните препарати повишават кръвното налягане и кръвната захар и са противопоказни при хипертоници и диабетици.
Възможно е фармацевтът да пропусне да напомни, че активният въглен, приеман за съпътстващата диария, се приема поне 1 час преди или след всякакви други лекарства, тъй като намалява абсорбцията и действието им.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ