19 Април 2024петък14:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Промените в климата заплашват мира

За първи път глобалното затопляне се посочва като основен риск през следващите 10 години

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 760

Климатичните промени ще представляват заплаха за мира в държавите по света през следващото десетилетие. Това става ясно от глобалния индекс на мира на базирания в Австралия Институт за икономика и мир, предаде Ройтерс.

Всяка година институтът представя глобален индекс на мира. В него са подредени страните, като най-отгоре са тези, които са смятани за най-мирни. Подредбата е въз основа на 23 фактора, като: вътрешни и външни конфликти, военни разходи, тероризъм, убийства, друга престъпност и други. 

За първи път глобалното затопляне се посочва като основен риск.

Близо 1 милиард души живеят в региони с висок риск от глобално затопляне, а 40% от тях са в държави, които са въвлечени в конфликт, отчита институтът.

Климатичните промени водят до конфликти заради съперничеството за изчерпващите се ресурси и също могат да заплашат прехраната, и да предизвикат масова миграция, поясняват авторите на изследването.

Иначе през 2019 година светът е станал малко по-сигурен за първи път от пет години, отбелязват от Института за икономика и мир, който е използвал данни от мозъчни тръстове, изследователски институти, правителства и университети при изготвянето на индекса.

Но светът остава значително по-малко мирен в сравнение с преди 10 години заради различни фактори, включително и конфликтите в Близкия изток, засилването на тероризма и увеличаването на броя на бежанците.

Според авторите на проучването разрешаването на конфликтите може да помогне на държавите по-добре да си сътрудничат в борбата с глобалното затопляне.

Експерти приветстваха включването на климатичните промени като фактор за риск от конфликти.

Индексът определя позицията на всяка страна с точкова система от 1 до 5. Едно означава, че държавата е най-мирна, а пет - най-нестабилна, като се основава на 23 индикатора - от нивото на убийства до внос на оръжие.

България е на 26-о място с 1,607 точки. Няма промяна на позицията ни от миналата година. Най-мирни страни са Исландия, Нова Зеландия, Португалия, Австрия, Дания, Канада, Сингапур, Словения, Япония и Чехия. Русия е на 154-о място от 163 страни, а САЩ са на 128-о. Китай е на 110-о място. На последните две места са Сирия и Афганистан.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ