28 Март 2024четвъртък21:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мистерии

Проклятието на остров Оук

/ брой: 208

автор:Зорница Веселинова

visibility 6977

Невзрачно малко парче земя, намиращо се в канадската провинция Нова Скотия, е в топлистата на най-загадъчните острови. То се нарича Оук (от oak - дъб, англ.), понеже на територията му преобладават дъбовете. С него е свързана

история за търсачи на съкровища

от която би се получил прелюбопитен приключенски роман.
Тя започва през пролетта на 1795 г. Трима юноши - Даниъл МакГинис, Джон Воугън и Антъни Смит, се размотават из острова. В югоизточната му гориста част се натъкват на вдлъбната полянка, където стърчи един-единствен дъб, на чийто най-дебел клон виси система от въжета и макари, използвана за вдигане на тежести. Земята около дървото е със странен сивкав цвят. След кратко "производствено съвещание" младежите стигат до извода, че съдбата им намига, насочвайки ги към пещера със съкровище. Струва си труда да копаем надолу от полянката, смятат те. Речено-сторено. След час и половина размахване на кирки и лопати
 
откриват вход на изоставена мина

Продължават разкопките и приблизително на всеки три метра попадат на пласт дървесина. Спират след 9-ия метър и се отказват, понеже съкровището го няма. МакГинис, Воугън и Смит не държат езиците си зад зъбите, разказват на всеки срещнат, че са открили място, където е скрито съкровище. И мълвата за него тръгва във всички посоки.
Минават 9 години. На вдлъбнатата полянка се изсипват двайсетина работници от въгледобивната компания Onslow, които започват да копаят оттам, където са спрели младежите. Но не с допотопни кирки и лопати, а с модерна за онова време техника. И те попадат на пласт дървесина през всеки 3 метра. В даден момент машината спира, удряйки нещо твърдо. Оказва се, че това е огромен камък с надпис "12 метра по-надолу са заровени



2 милиона паунда"

Без каквато и да било почивка работниците ентусиазирано копаят ли, копаят. Достигат следващите 12 метра, но ядец! Там няма никакви милиони. Освен това ямата изведнъж светкавично се напълва с вода. Пратениците на Onslow се връщат при шефовете си и докладват, че не са намерили никакво съкровище.
Историята обаче не свършва дотук. През 1850 г. на онази полянка пристигат хора от фирмата Turo, чиито собственици са петима инвеститори, надяващи се да докопат милионите. Обаче и те остават с пръст в устата. Сондата, която използват наетите работници, пробива няколко плитки дупки, през които се оттича водата в ямата. После продължава да копае надолу. И спира на 15-ия метър, понеже

водата отново се появява



През 1862 г. вдлъбнатата полянка е посетена от работници на компанията Oak Island Association. Поредните мераклии да пробват късмета си се съвещават няколко дни и пускат земекопната машина. Тя работи само десетина минути и пропада в гигантска дупка, чието дъно изобщо не се вижда. Работниците вдигат багажа си и се махат.
В Канада плъзват слухове за нещото, скрито в мината на остров Оук. Според някои "експерти" то е пиратско съкровище. Според други е несметно богатство, скрито от рицарите тамплиери. Трети твърдят, че "там, долу, са заровени скъпоценностите на Мария Антоанета". Доста са и привържениците на хипотезата, че в мината се намира кораб на пришълци от Космоса.
Оттогава досега мало и голямо - доброволци от всички краища на света - влиза във въпросната дупка. Но

никой не излиза от нея

Преди 10 години интернационален екип, включващ канадски, американски, френски и италиански инженери, физици и археолози, пуска в гигантската яма телевизионна камера с голяма разделителна способност, която заснема дори най-нищожните детайли във вътрешността й. Руснаци и германци пък вкарват робот в дупката, който описва с човешки глас какво виждат "очите" му и какво чуват "ушите" му. Оказва се, че и той, и камерата, са засекли човешки скелети. Но никой не е в състояние да каже коя е причината за смъртта на смелчаците, влезли в това зловещо място. Ултрамодерна апаратура, "командирована" в дупката, не установява наличие на никакви вредни лъчения. Местното население смята, че над острова тегне ужасно проклятие.
Пълна мистерия! Но тя все някога ще бъде разгадана.        
 




 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ