19 Юли 2025събота19:22 ч.

Проклятието на лузъра

/ брой: 279

автор:Александър Симов

visibility 971

В рамките на един ден Израел и "Хамас" обявиха победа преди около седмица в поредната битка около ивицата Газа.
Само преди няколко десетки години войните завършваха съвсем ясно - имаше победители и победени. Победителите отваряха шампанско и танцуваха по улиците, а победените подписваха капитулация и отиваха на съд или пък в новото преходно правителство в съответната страна. Сега обаче живеем в свят, в който всички искат да са победители и декларират победа при всяка възможност.
Никой не иска да бъде лузър.
Очевидно е, че живеем във век, в който дори и най-елементарните истини са трудно доказуеми. Вече няма установени правила, няма всеобщ морал, няма ясни граници, няма победени. Всички искат почетно място на стълбичката на победителя.
По дяволите, дори войните завършват с двама победители. Защото епохата се тресе в яка фобия от лузърството.
Навремето, в безгрижните дни на света, когато нещата бяха ясни и манията за победа започваше да се оформя като върховен принцип, имаше опозиционни гласове. Като тийнейджър изчетох великата новела на Алън Силитоу "Самотният бегач на дълги разстояния", само за да разбера, че англичанинът защитаваше велика теза - в общество, в което всички искат да са победители, трябва да знаеш кога да загубиш. Защото, ако победиш, ставаш като всички останали, приемаш принципите им, превръщаш се в част от системата, матрицата те поглъща и те изплюва унифициран, прилежен и лъскав.
Беше много яко да четеш за това, че лузър звучи гордо.
После във времената, когато успехът стана всичко, а победата задължително качество, ако искаш костюмарите да те признаят, гледах един стар български филм - "Царска пиеса" от 1982 година на режисьора Иван Ничев и по сценарий на Владо Даверов. Там, вероятно като ехо на епохата на късния социализъм, също се прокрадваше репликата: "Аз не съм победител", изведена като кредо на обикновените хора, които не искат да се срамуват от живота си.
Но 1982 година днес изглежда като нещо от епохата на динозаврите, смешно, странно и нереално.
Днес на практика не можеш да срещнеш лузър, който да си признае, че е такъв.
Всъщност думата looser дойде от далечна Америка с вятъра на промяната. Тя не означава просто загубил. Тя обобщава философски абсолютна черна дупка - загубеняк, хабене на биологичен материал, човек без амбиции. Това е като интелектуална присъда в годините, в които най-ценното, което човек може да докаже за себе си, са снимки в жълтата преса.
Днес е страшно потискащо да кажеш, че си обикновен човек. Че искаш или не, са те направили лузър по рождение. Че вселената е достатъчно несправедлива, за да не допусне всички да опитат от бляскавия живот на победителите. Тук се крие огромният езиков терор, който ни бе наложен.
Трябва да казваш, че си победител, за да можеш никога да не се осъзнаеш класово.
Трябва да казваш, че си победител, за да не можеш никога да заявиш социален интерес.
Трябва да казваш, че си победител, за да не може никога да ти хрумне мисълта за промяна.
Заради това самотната фигура на лузъра бе сатанизирана, медийно оплюта и филмово осквернена.
А лузърите, братче, са си сила. Ако поне за един момент всички се върнат към утопичното литературно състояние да не искат на всяка цена да бъдат първи, рано или късно ще осъзнаят, че са ги вкарали в схема. Хубаво е да си номер едно, но нима това означава, че трябва да разстреляме всички останали?
Всички казват - трябва да даваме път на инициативните. Окей. Ама с останалите какво да правим? Щом не са инициативни и богати, щом са лузъри, това означава ли, че трябва да ги затворим в лагер? Като говорите за бляскавите единици, защо не споменавате и за милиардите други? Хората са интересни във всяко свое състояние, а победителите, общо взето, са най-скучни и досадни от цялата подборка.
Да си лузър може и да звучи гордо в свят, в който победителите винаги се държат като говеда. Лузър е състояние на благословия. Но и възможност за проклятие. Защото всички са лузъри, ами никой не иска да си признае.
И заради това не мога да спра да се кикотя, когато видя как всички се обявяват за победители с налудничав блясък в очите. Никога няма да спре да ми е смешно. Това е като глобален ситком с предсказуем сюжет. Победителите се надпреварват кой е по-победител.
А това винаги означава само едно - проклятието на лузърите ги и стигнало...
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ