Нов данък вдига цените на жилищата
Облагат и добива на минерална вода
/ брой: 238
Строителните материали и минералната вода, използвана за бутилиране или за пълнене на басейни в хотели, ще поскъпнат в резултат на въвеждането на нов данък върху подземните богатства, предложен от Министерството на финансите.
Слагането на допълнителен данък от 8 на сто за добиваните строителни материали, като например пясък, чакъл, глина и гипс, директно ще се отрази върху цените на строителството, а съответно и върху крайната цена на новите апартаменти.
Очакваните допълнителни приходи от данъка са 900 млн. лв., като те ще бъдат включени в крайните цени за потребителите.
Предложението е добитите метални полезни изкопаеми да бъдат обложени с данък от 15% върху стойността им. Тук освен добиваното злато влизат и останалите метални руди. За цени на добиваните метални полезни изкопаеми ще бъдат взимани обявените цени на Лондонската метална борса за съответната календарна година. А за неметалните полезни изкопаеми, в които влизат редица строителни материали, за нефт, природен газ и въглища в проекта са фиксирани цени, върху които ще трябва да бъде плащан данък от 8 на сто.
За минералната вода е определена цена от 5 лв. на кубик, върху която концесионерите също ще трябва да плащат данък от 8% според използваното количество.
Бизнесът и работниците от минно-добивния бранш се обявиха против предложения нов данък за подземните богатства.
С протест на миньори и минни компании започнаха вчера обсъжданията на проектобюджета за 2025 г. в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Недоволството им бе от новия данък за добив на подземни богатства, който министърът на финансите предлага да бъде въведен като една от мерките за повече приходи в бюджета за догодина.
От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ коментираха, че допълнителният данък от 15%, който държавата иска да наложи върху количеството добити подземни богатства от всяка една компания, ще доведе до фалити в минния бранш. "Искаме да кажем на управляващите, че това е непосилно и че те ще лишат от заслужени доходи, заплати, работни места всички заети в бранша, и затова няма да го допуснем", заяви Валентин Вълчев от синдикалната организация.
В знак на протест компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си вчера. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6,30 часа и това се случва за първи път от създаването на минното дружество, съобщи БНР.
Въвеждането на нов данък върху подземните богатства е в противоречие с действащото законодателство и нарушава условията на концесионното право, това противоречи и на принципите на данъчното облагане, предвидимост и правна сигурност, реагира Българската стопанска камара. Оттам напомнят, че добиваните подземни богатства представляват материали и суровини за други икономически сектори и тяхното допълнително облагане ще окаже влияние върху цените на крайните продукти в други индустрии.