17 Април 2024сряда00:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Христина Вучева: Хидроинженер, а не юрист ще разреши водната криза

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 1591

За експертен подход в решаването на водната криза призова бившият финансов министър в първото служебно правителство (1994-1995) проф. Христина Вучева, цитирана от БГНЕС. Тя сравнява ситуацията в Перник с водната криза в София от ноември 1994 г. и посочва подходите за справянето с проблема тогава и сега. За основна причина тогава се смята сушата, но има и съмнения за източване на яз. "Искър" и яз. "Огняново" от "Кремиковци ЕАД" и други ползватели.

През 1994 г. се приема специално постановление с лимит за ползване на вода от яз."Искър" за София, ограничава се водоподаването от язовира за "Кремиковци", а подземните съоръжения за водовземане при бент Панчарево се предават на държавното предприятие "Язовири и каскади". По специална програма от държавния бюджет се отделят пари за реконструкция на мрежата за водоподаване в София и започва изграждане на връзката Скакавица-Джерман, за да се докара вода от каскадата Белмекен-Сестримо към язовир "Бели Искър" и оттам - в яз. "Искър". Строителството се осъществява за 35 дни и съоръжението е завършено в срок и открито на 1 март 1995 г. от Жан Виденов.

"Активно участват всички хидроинженери, които работят в тогавашната организационна структура "Национален съвет по водите", който се ръководи от професор хидроинженер. Този съвет е държавният орган, отговорен за управлението на водите в България. Няма данни в създадения правителствен щаб по кризата с водата да участват прокурори и следователи", подчертава проф. Вучева. 

Ексминистърката отбелязва, че проблемите сега и преди 25 г. са едни и същи, но при настоящото обсъждане на решенията не участва нито един хидроинженер. "Въпросите по управление на водите не са в отделно управленско звено и вместо от професор-хидроинженер тази дейност е поверена на министър с прозвище Ревизоро. На съвещанието присъства и най-много обяснява как ще реши проблемът юрист с голям опит в приватизацията и в управлението на холдингови структури. Той сега е министър на икономиката. Неговото ведомство обещава през 2018 г., че с получените около 800 млн. от държавния бюджет ще ремонтира всички язовири в страната. Задачата за ремонт на язовирите възниква, защото от няколко години много медии напомнят за лошото състояние на язовирите, установено по повод тогава на многото дъждове и буквалното удавяне на няколко града. Не е известно министерството на икономиката да е започнало да ремонтира, или пък да обяснява къде са сега тези 800 млн. лв. бюджетни пари", възмутена е тя. 

Вучева припомня, че преди почти 10 г. НС одобри заем от Международната банка за възстановяване и развитие за реконструкция на яз. "Студена" и водопреносната мрежа на Перник. В МРРБ е създадено специално звено, което да осъществи този проект до края на 2015 г., след многократно отлагане той е отчетен като завършен чак на 31 декември 2019 г. В одит на Сметната палата от 2017 г. пък са отчетени многобройни нарушения, а като отговорни за нарушенията са посочени всички регионални министри в периода 2010-2017 г. - Росен Плевнелиев, Екатерина Захариева, Десислава Терзиева и Лиляна Павлова. 

Вучева критикува идеята на правителството за воден мегахолдинг, тъй като според експерти децентрализацията е начинът да се осигури ефективност и добра организация за водния сектор. "Връщането към централното организиране и управление изисква да се разгледа проектът, приключил в края на 2019 г.; да се анализира одитният доклад на Сметната палата от 2017 г.; да се осмислят причините за лошото състояние на сектора и едва тогава да се реши дали е подходящо да се хвърля така бързо един милиард от общите пари по начин, който беше разкритикуван от всички европейски специалисти по бюджета още в далечната 2006 и 2007 г.", категорична е професорката.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ