15 Октомври 2025сряда14:39 ч.

Проф. Аргирова: Овладяването на вируса се дължи на ранните ограничителни мерки

автор:Дума

visibility 86118

Вирусологът професор Радка Аргирова коментира пред БНР данните по отношение на проведените тестове на 1016 полицейски служители, които станаха повод от Националния оперативен щаб да кажат, че още е рано да се изследва дали има имунитет сред българските граждани.

Очаквах тези резултати. Още в края на февруари, когато все още едва се говореше за този вирус у нас - тогава беше рано да правим изследвания за антитела. Вече минаха два месеца оттогава, а все по-често и по-често забелязваме пълно съвпадение между резултатите от изследванията за антитела и резултатите от вирусния товар – т.н. PCR. Разбира се говоря за хора, които имат вече оплаквания. Това не ме изненадва, защото вирусът все още не е навлязъл в нашата популация. Това е много полезно изследване. Ако има повече такива – с още по-широки контингенти, би било чудесно, подчерта проф. Аргирова. Тя бе категорична, че ненавлизането на вируса „се дължи изключително на ограничителните мерки“, които са били поставени рано.

Това означава, че ние трябва да продължим да спазваме абсолютно мерките по отношение на личната хигиена и личното носене на предпазните средства. Може би е възможно малко да се охлабят тези мерки, мисля че е възможно, които са предприети - да си седим вкъщи, но само с маски трябва да се ходи и да се спазва абсолютно личната хигиена. Няма как иначе да бъде спрян един вирус, който се разпространява по капков път, обясни още вирусологът.

Няма гаранция, че полицаите, чиито проби днес са отрицателни, няма да се заразят, предупреди тя. Проф. Аргирова добави, че работи с двама бизнесмени, които са поискали масово тестване, за да може постепенно да се връщат на работа тези служители, които са с отрицателни резултати.

Аргирова напомни, че при IgM тест с положителен резултат, трябва да се направи и PCR тест.

 

Удължават готовността за евакуация в Николово

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 192

13-годишно момче пребито в Пловдив

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 192

Задържаха служители на „Пътна полиция“ в Хасково

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 192

Най-малко 16 лв. за кутия евтини цигари

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 192

Надценката на храните стига и до 90%, установи КЗК

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 192

Сензори в асфалта ще контролират теглото на камионите

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 192

Всеки километър от "Хемус" носи близо 61 млн. евро ползи

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 192

Тръмп и посредниците подписаха за Газа

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 192

Стачкуват държавните служители в Гърция

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 192

Нобелова лауреатка се закани на Мадуро

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 192

Накратко

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 192

Паметникът

автор:Александър Симов

visibility 487

/ брой: 192

Отново без Европа

автор:Таня Глухчева

visibility 495

/ брой: 192

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ