29 Март 2024петък08:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проблемите пред икономиката на Китай

Растящият ливъридж, забавянето на растежа и високите цени на имотите са трите основни риска за финансовата система на страната, предупреждават експертни проучвания

/ брой: 65

автор:Дума

visibility 5

Тъкмо когато опасенията относно "твърдото приземяване" на китайската икономика изглеждаха стихнали, анализаторите на Nomura, (водеща азиатска финансово-инвестиционна група), отправиха предупреждение, че второто по-големина стопанство в света показва същите тревожни симптоми, които предизвикаха и финансовата криза от 2008 г., пише CNBC, цитирани от investor.bg.
Икономистите на банката Джъуей Джан и Уенди Чен изтъкват бързо растящия ливъридж (вътрешен кредит/БВП), спада на потенциалния растеж и високите цени на имотите като три сигнала, които не трябва да бъдат подценявани. "В Китай има рискове за финансовата система и правителството трябва да действа бързо, за да ги ограничи. Смятаме, че мащабът на рисковете не се оценява напълно от инвеститорите", посочват Джан и Чен в доклад, публикуван през уикенда.
Според тях, ако страната поддържа разхлабена монетарна политика през тази година, тя ще повиши риска от финансова криза през 2014 г. Политиката на лесни пари може да вдигне инфлацията и ливъриджа, което да направи евентуалният процес на деливъридж по-болезнен. "Не можем да изключим такъв сценарий, имайки предвид политическия натиск за поддържане на силния растеж", се казва в доклада на Nomura.
В резултат на фискалните и монетарните стимули на правителството ливъриджът в Китай е достигнал 155% през миналата година - най-високото му ниво от 1978 г., откакто се води статистика за този показател - спрямо 121% преди кризата от 2008 г. Икономистите припомнят, че ливъриджът в САЩ е нараснал с 30 процентни пункта за петте години преди страната да навлезе във финансовата криза през 2008 г.
В последните месеци обаче правителството на Китай даде сигнали, че е обезпокоено от финансовите рискове в икономиката, като централната банка обяви контролирането им за свой основен приоритет. Миналата седмица управителят на банката Джоу Сяочуан заяви, че около 20% от заемите, отпуснати на местните власти, са рискови.
Страната е изправена и пред по-нисък потенциал за растеж поради намаляване на работната сила и спад в производителността. Ръстът на БВП през 2012 г. бе 7,8% - най-слабият от 13 години, а за тази година правителството си постави за цел растеж от 7,5 на сто.
Тревожен знак са и растящите цени на имотите, отбелязват икономистите, като посочват, че поскъпването на активите обикновено предхожда банковите кризи. Според официалната статистика цените на жилищата в най-големите градове на Китай са скочили със 113% между 2004 и 2012 г., но данните изглеждат съмнително подценени. Доклад на трима професори от Сингапурския университет и университета Цингхуа констатира ръст при имотите от 250% за периода 2004-2009 г.
По-рано през месеца правителството на Китай излезе с пакет от мерки за обуздаване на цените на имотите, в това число и 20% данък печалба при продажбата на жилища. Според Джан и Чен обаче взетите мерки няма да дадат резултат в дългосрочен план. "След въвеждането на мерките цените спаднаха, но после се възстановиха, което означава, че рисковете остават", изтъкват те.
Преди известно време икономистът Марк Фабер - издател на The Gloom, Boom & Doom Report, коментира, че нарастващият кредитен балон в Китай остава ключов риск за инвеститорите в страната. "Дали китайското правителство може да гарантира растежа, зависи от реформите и начина, по който ще бъде решен проблемът с колосалния кредитен балон в страната. Има невероятно голямо количество кредити, отпуснати на черно, лоши кредити и съмнителни инвестиции", допълва той.
Опасенията на Фабер съвпадат с отправеното през декември предупреждение от страна на Световната банка, според което китайската икономика рискува да прегрее, тъй като разхлабената монетарна политика на западните централни банки води до приток на горещи капитали към региона. Именно те са причина за прекомерния ръст на кредитирането и раздуването на инвестиционни балони, се посочва в изследване на банката.
Фабер изтъкна като основание за тревога и последните данни за износа на Поднебесната империя, които надхвърлиха пазарните очаквания. Данните за китайския износ през януари разкриват ръст от 21,8% на годишна база, докато анализаторите очакваха той да достигне 10,1 на сто. Въпреки това достоверността на тази статистика се поставя под въпрос поради несъответствията с митническите декларации от съседни страни, включително Южна Корея и Тайван. Фабер коментира, че според него растежът на китайската икономика реално ще е много по-нисък.
"Мисля, че икономиката на страната се е забавила чувствително, но въпреки това те ще обявят, че са постигнали заложените 7,5 на сто. Реално растежът ще е много по-нисък. Ако се вгледате в данните, на които може да се разчита в по-голяма степен, като тези от Корея, Япония и Тайван, статистиката от Китай не се вписва в уравнението", допълва той.
"Икономиката на Китай ще се забави, а някои сектори дори ще изпаднат в рецесия... Въпросът е какво ще се случи после. Според мен Китай ще расте, но по пътя ще има трудности", коментира Фабер.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ