25 Април 2024четвъртък13:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пристигат учени от Европейската космическа агенция, ЦЕРН и Природонаучния музей в Лондон

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 236

Водещите научни открития се случват в големи световни научни организации - но те ще бъдат на една крачка за столичани на 19 ноември, благодарение на форума за популярна наука Ratio в София тех парк.

Д-р Максимилиян Гюнтер от Европейската космическа агенция ще говори за формирането на извънземен живот. Той ще разкаже как катаклизмичните звездни изригвания може да се окажат ключов фактор за формирането на живота - или да го заличат завинаги. 

Погледът към необятната Вселена ще продължи с д-р Стивън Голдфарб, който работи по експеримента ATLAS на ЦЕРН. Д-р Голдфарб ще представи резултати от най-новите разработки в ЦЕРН.

От мащабната вселена фокусът ще се премести върху малките насекоми, които крият големи тайни. Д-р Ерика МакАлистър работи в Природонаучния музей в Лондон, където се занимава с изследването на двукрили. Тя ще покаже впечатляващи примери за анатомията и адаптивното поведение, които правят мухите важни партньори на човека за екологично равновесие и вдъхновение при решаването на някои инженерни проблеми.

На Ratio ще стане дума и за изкуство. Изкуството и науката си взаимодействат, допълват се и в танца между тях се раждат невероятни нови проекти и дисциплини. Доказателство за това са д-р Грег Дън, невроучен и визуален артист, и Хю Търви, фотограф, който работи с рентгенови лъчи. Двамата ще покажат свои творби в две тематични изложби пред гостите на форума, а на сцената ще обсъдят каква е научната стойност на артистични изображения, докъде стига артистичната свобода в "научното изкуство" и как креативността се изразява и в науката, и в изкуството.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ