20 Юли 2025неделя22:04 ч.

Престъпление без наказание

Михаил Саакашвили прави опит да се върне на власт въпреки съдебното преследване срещу него

/ брой: 260

автор:Георги Георгиев

visibility 1154

Грузия навлиза в тежка политическа криза след поредица от гръмки оставки на министри и оттеглянето от управляващата коалиция "Грузинска мечта" на една от партиите в нея. На 4 ноември премиерът Ираклий Гарибашвили освободи от поста министър на отбраната Ираклий Аласания след обвинения, че негови подчинени са виновни за злоупотреби със средства във военното ведомство. На свой ред Аласания обяви, че ръководената от него Партия на свободните демократи напуска управляващата коалиция. Това създаде криза в парламента, защото "Грузинска мечта" губи 10 мандата от общо 83, с които разполагаше в 150-местния грузински парламент. Така управляващите вече няма да имат мнозинство, с което безпроблемно да прокарват решенията си.
В знак на солидарност с Аласания в следващите дни оставки подадоха външният министър на страната Мая Панджикидзе, министърът на евроатлантическата интеграция Алекси Петриашвили, представителят на Грузия в НАТО Леван Долидзе. Въпреки че случаят с Аласания се представя от властите като чисто криминална история от недрата на Министерството на отбраната, политикът мигом заяви, че махането му от поста заплашва прозападната ориентация на страната и че курсът на Грузия към ЕС и НАТО е под въпрос. Темата беше моментално подета и от Държавния департамент на САЩ, откъдето изразиха "загриженост" за уволненията и оставките. Това е типична дипломатическа формулировка, която показва, че на американците не им харесват последните промени в грузинското политическо пространство.
Впрочем известният грузински политик и бивш председател на парламента Нино Бурджанадзе изложи пред радио "Гласът на Русия" своята версия за случващото се, която гласи, че цялата криза се предизвиква с цел завръщането на Михаил Саакашвили на власт в Тбилиси. "Господин Аласания, който е флагман на проамериканските настроения, реши да вземе опита на Саакашвили: да развее антируския и прозападния флаг... Аз мисля, че "националното движение" (партията на Саакашвили Единно национално движение - бел. авт.) ще използва кризата, за да се върне на власт. И те няма да подбират методите", смята Бурджанадзе.
Бившият председател на парламента дори предупреждава, че за 15 ноември е насрочен митинг на партията на Саакашвили, който може да прерасне в грузинския вариант на украинския "Майдан", който, по думите, й ще унищожи страната. "Това, че "националното движение" смее да събира на 15 ноември народа под знамето за борба с анексията от страна на Русия - това е цинизъм. Ако събитията от август 2008 г. бяха разследвани, те нямаше да смеят да говорят на тази тема. За съжаление "Грузинска мечта" не направи това", коментира още Нино Бурджанадзе и добавя, че хората на Саакашвили вече открито говорят, че Иванишвили (създателят на коалицията "Грузинска мечта" - бел. авт.) върви по стъпките на Виктор Янукович. Т.е. създава се познатата вече концепция за "прозападна Грузия", която се противопоставя на Русия.
Тезата обаче, че сегашното ръководство на Грузия е "проруско", е абсолютно невярна и изсмукана от пръстите. Действително, след победата на изборите на "Грузинска мечта" започна постепенно, бавно и трудно възстановяване на контактите с Москва, но засега то е на чисто прагматична основа. Русия постепенно премахва бариерите пред грузинските стоки, което е изгодно и за двете страни. За деветте месеца на годината взаимният стокооборот е бил над 583 млн. долара, което е със 17% повече от същия период на миналата година, а Русия е станала четвъртият по важност търговски партньор на Грузия след Турция, Азербайджан и Китай. Увеличават се и културните и образователните контакти. Но двете страни не са възстановили дипломатическите си отношения и няма изгледи това да стане скоро. Грузия остро се противопоставя на бъдещия междудържавен договор между Абхазия и Русия. В същото време страната продължава да задълбочава контактите си с ЕС, израз на което стана подписаното Споразумение за асоциация. Няма промяна и спрямо желанието на Тбилиси да бъде член на НАТО.
Обвиненията към сегашните грузински власти, че смятат да изменят на очертания още във времената на Саакашвили евроатлантически курс, очевидно не почиват на реални факти. Целта явно е опозицията да си търси банален повод за подкрепа на Запада срещу сегашното правителство, като то бъде обвинено в най-смъртния грях - сътрудничество с Русия, което би било много действено в сегашната геополитическа обстановка. На това разчитат и политически авантюристи като бившия президент Саакашвили, който може би си прави сметката да се завърне в Грузия на вълната на антируската истерия на Запад.
Подобна възможност обаче би била изключена, ако западните правителства и на първо място американското не си затваряха очите за безобразията на Саакашвили в самата Грузия. Бившият президент напусна родината си през ноември 2013 г., веднага след като Георгий Маргавелашвили пое поста на държавен глава. Оттогава Саакашвили не се е завръщал в Грузия и пребивава основно в САЩ или в Киев, където се радва на добър прием от страна на новите власти. Саакашвили се опасяваше, че ще бъде преследван от новите власти, както показаха последвалите разкрития на грузинската прокуратура, той е имал основания да си спасява кожата зад граница.
През август т.г. прокуратурата обвини бившия държавен глава в това, че е разхищавал държавни средства в огромни мащаби. През 2008-2009 г. правителството на Грузия получи от Запада около 4-5 млрд. долара помощ "за преодоляване на последствията от въоръжения конфликт" - има се предвид войната срещу Южна Осетия, която Саакашвили навлече на собствения си народ и която завърши с фиаско за Грузия. Според прокуратурата обаче значителна част от тези пари е отишла в джобовете на самия президент и близкото му обкръжение. Държавното обвинение твърди, че Саакашвили е харчил големи суми за хотели, личен козметик, плащал е хотелите и пътешествията на две манекенки, слагал си е ботокс и си е удължавал косата с държавни пари, вземал е под наем яхта в Италия, купувал е картини на лондонската художничка Мередит Олстром, която рисува, като си намазва тялото с боя и се търкаля по платното. Пикантно звучи и обвинението, че през 2009 г. Саакашвили е платил с държавни средства пътувания до Грузия на масажистката Дороти Стайн, която получавала за услугите си 2000 евро. Самата Дороти разказва, че освен хонорар е получавала за услугите си и подаръци, сред които златно колие. Сред обвиненията срещу Саакашвили е и това, че е разпоредил силово разгонване на протестни демонстрации. Ако бъде признат за виновен по тези обвинения, бившият грузински президент може да получи максимална присъда от 11 години затвор.
В края на септември бяха запорирани сметките на Саакашвили в Грузия и беше наложен арест на недвижимото имущество на него и роднините му. По някакво съвпадение по това време пристигнаха и информации, че САЩ са отказали на Михаил Саакашвили предоставянето на работна виза. Оказа се, че той досега е пребивавал в Америка с туристическа виза. Тези съобщения, които официално не са коментирани от американската страна, бяха възприети от противниците на бившия грузински президент като загуба на доверие спрямо Саакашвили от страна на Вашингтон.
Не е реално обаче да се очаква, че САЩ ще откликнат на официално искане на грузинската прокуратура и ще арестуват Михаил Саакашвили. Бившият президент на Грузия знае прекалено много за задкулисието, което доведе до трагичните събития от август 2008 г., и за американската страна би било недопустимо в хода на съдебен процес на територията на Грузия тези факти да излязат на бял свят. САЩ и Европа прекалено дълго си затваряха очите за престъпленията на тази персона и неговите съратници и за съжаление ще продължат да го правят. Процесът над Саакашвили в Грузия всъщност ще се превърне в процес срещу политиката на САЩ и Западна Европа на постсъветското пространство, а точно в момента това е недопустимо за тях.
Лидерът на партия "Свободна Грузия" Каха Кукава заяви пред медии, че САЩ нямат интерес да помогнат за намирането на обективната истина за управлението на Саакашвили. "Те знаят старото имперско правило, че техният шпионин не се предава на друга страна. Всички в Грузия знаят, че Саакашвили е американски продукт. Той винаги е действал в интерес на САЩ, а не на Грузия. Поради това е изключено Съединените щати да го предадат на Грузия", е мнението на Кукава. Той допуска, че западната подкрепа за бившия президент ще отслабне, без да изчезва напълно, но американците ще се ориентират към нови хора, като бившия вече министър на отбраната Ираклий Аласания...
Докато очаква развитието на ситуацията в Грузия, Саакашвили живее в комфорт в Ню Йорк. Вестник "Ню Йорк Таймс" публикува в края на септември репортаж за живота на бившия президент в САЩ, който изобилства с интересни подробности. Саакашвили обитава апартамента на чичо си в Бруклин, който се намира в жилищен небостъргач. Според журналистите в този район на Бруклин живеят предимно богаташи, които са натрупали състоянията си по "мистичен начин". Експрезидентът пише мемоари, среща се със старите си приятели - сенатора Джон Маккейн и помощник-държавния секретар Виктория Нюланд. Заедно с журналистите той посетил местен базар, откъдето си купил 50 (петдесет!) часовника, стилизирани като ретро-книги с твърди корици, за своята "президентска библиотека".
За Саакашвили Бруклин е остров Елба, а не Света Елена, пише "Ню Йорк Таймс", намеквайки за нескриваното желание на експрезидента да се завърне, подобно на Наполеон, в родината, където били "неговият син и трон". Историята обаче учи, че желанието за реванш свършва зле за всички.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ