20 Април 2024събота12:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Премиерът се вижда в Шенген догодина

Ромският проблем обърка дневния ред на срещата на Европейския съвет

/ брой: 214

автор:Дума

visibility 1291

България може да се присъедини към Шенгенското пространство и сама, без Румъния. Това каза премиерът ни Борисов в навечерието на европейската среща на върха, която се състоя вчера в Брюксел. Причина за думите на премиера ни са изявленията на френски политици, че за евентуалното приемане на двете страни в Шенген трябва да бъдат взети предвид резултатите от мониторинговия механизъм, както и проблема с ромите. "И ние искаме това да бъде взето предвид, защото нямаме такъв проблем", изтъкна Борисов. "България си има своя път, стриктно спазваме ангажиментите и се надяваме по-рано от края на другата година, даже по средата, да бъдем част от Шенген", заяви премиерът пред български журналисти в Брюксел.
Междувременно първоначално обявените планове за темата на разговорите на Европейския съвет претърпя промяна. Вместо да се занимават само с отношенията със стратегическите партньори на Европейския съюз и с Европейската дипломатическа служба, лидерите на държавите от съюза се заеха да обсъждат действията на Франция спрямо ромите. След конфузното изказване на еврокомисарката по правосъдие и основни права Вивиан Рединг, която сравни репатрирането на роми с депортирането на евреи през Втората световна война, за което тя междувременно се извини, френският президент Никола Саркози заяви в Париж, че първата му работа по време на съвета ще е да постави за обсъждане ромския проблем. "Не забелязах да има напрежение между лидерите на ЕС", каза председателят на Европарламента Йежи Бузек, който по традиция произнесе встъпителна реч на срещата и след това напусна залата.
Разгорещеният тон около ромите поутихна, след като Саркози получи подкрепа от страни като Италия и Германия. Германският канцлер Ангела Меркел се включи в спора, като обяви, че тонът на еврокомисаря по правосъдие Вивиан Рединг към Париж е бил твърде остър. Все пак белгийското председателство на ЕС подчерта, че Еврокомисията трябва "да следи внимателно" дали Франция спазва европейските правила във връзка с предизвикалото спорове връщане на роми по родните им места. Както стана ясно на срещата на Европейския съвет не е било взето никакво решение по въпроса за ромите. Очаква се на следващата си среща на върха ръководителите на 27-те да се опитат да изработят "дългосрочна стратегия, за да се намери решение на този проблем". Междувременно Съветът на Европа предложи страните членки на СЕ и Евросъюзът да организират министерско съвещание, за да се справят с миграцията на ромите от Румъния и България в Европа.
А всъщност вчера лидерите от ЕС се бяха събрали в Брюксел, за да обсъдят бъдещата обща стратегия на съюза по отношение на външната политика. Разговорите трябваше да бъдат насочени към връзките с новопоявилите се световни сили като Индия и Бразилия, както и към развиване на сътрудничеството със САЩ, Русия и Китай. Акцентът бе поставен на необходимостта от достигане на баланс по отношение на ангажиментите и ползите за ЕС и за третите държави. Вчера ЕС постигна споразумение за свободна търговия с Южна Корея, съобщиха европейски дипломати. Споразумението между ЕС и Южна Корея ще донесе 19 милиарда евро приходи на европейски фирми.
Друга оспорвана тема на еднодневната среща на върха бе засиленият европейски бюджетен надзор и изостреният Пакт за стабилност на еврото. В момента работата по реформите напредва много бавно. Постоянният председател на ЕС Херман ван Ромпой представи междинен доклад за напредъка на неговата високопоставена работна група, към която принадлежи и германският финансов министър Волганг Шойбле. Германия настоява за по-строги действия при нарушаване на правилата за дефицит. Вчера обаче бяха обсъдени само тези мерки, по които вече е налице съгласие. Откритите въпроси останаха за обсъждане на срещата на върха през октомври.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ