
Снимка БТА
Финансовият министър:
И през юни покриваме критерия за ценова стабилност
440 инвеститори от цял свят са проявили интерес към новата емисия от български облигации
/ брой: 130
Годишната инфлация у нас, отчетена към юни спрямо юни миналата година, е 4,4%. Такива стойности не са измервани от декември 2023 г. насам. Това съобщи след заседанието на кабинета финансовият министър Теменужка Петкова. Преди него тя получи указания от премиера Росен Желязков да внесе яснота по темата, тъй като имало неразбиране и спекулации.
Месечната инфлация, която се мери през индекса на потребителските цени, е 0,4%, обясни Петкова. А ръстът на цените от началото на тази година досега е 2,4%, уточни тя.
Средногодишната инфлация от юли м.г. до този юли е 2,9%. Съпоставена през хармонизирания индекс на потребителските цени от Евростат инфлацията за юни е 0,4%, а годишната 3,1%.
Петкова изброи и кои сектори имат най-голямо влияние за измерения ръст на цените: развлечения и култура - 2,8%, ресторанти и хотели с 1,3%, алкохол и цигари - 0,8%, транспорт - 0,7%. "Първоначалните данни за инфлацията в еврозоната са за 2,9%, а за България - 2,8%. Очакванията са, че още през юни България ще покрие критерия за ценова стабилност", обобщи Петкова.
Успешно пласирахме облигации на международните капиталови пазари при огромен инвеститорски интерес, каза още Петкова след заседанието на кабинета.
Продадени са две емисии. Първият транш е за облигации на стойност 2 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият е със срок на падеж 20 години, обем от 1,2 млрд. евро и лихвен купон от 4,125%, уточни тя.
Презаписванията са 4 пъти над търсения ресурс, интерес към емисиите е имало от 440 инвеститори от цял свят, съобщи Петкова. Тя е убедена, че причините за този интерес и добрите лихвени условия са приемането в еврозоната и повишеният кредитен рейтинг на страната.
Новите емисии държавни облигации са в рамките на тавана за поемане на дълг, който за 2025 г. е 18,9 млрд. лв. (заложен е в Закона за държавния бюджет). Преди тях през април държавата също пусна двоен транш еврооблигации за 4 млрд. евро, а от вътрешния пазар набра 2,1 млрд. лева чрез предлагане на ДЦК.
На практика таванът е почти достигнат, защото от началото на годината държавата се е нагърбила с 16,2 млрд. лева нови задължения.
МФ пояснява, че средствата се набират по план и че са необходими за "рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на фискалния резерв".
Правителството одобри и бюджетната процедура за 2026 г. Във връзка с въвеждането на еврото от януари 2026 г. информацията и документите по бюджетната процедура ще се изготвят в евро по официалния валутен курс от 1,95583 лева за 1 евро, уточниха от Министерския съвет.