29 Март 2024петък12:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дядо Добри се превърна в символ на доброто у нас

Правенето на добрини води до дълголетие

Този ефект се забелязва във всички краища на света

/ брой: 38

автор:Дума

visibility 588

Правенето на добрини, включително благотворителна дейност, независимо дали е голяма помощ на другите или малки дарения, може не само да стопли душата, но и да подобри физическото здраве, съобщи Би Би Си.

Експерти посочват, че алтруистичното поведение - от доброволчеството и даряването на пари до случайни, всекидневни добри дела - насърчава благосъстоянието и дълголетието.

Изследванията показват, че доброволчеството намалява риска от ранна смърт с 24% - приблизително същото, колкото да се ядат шест или повече порции плодове и зеленчуци дневно. А и тези хора са по-малко склонни да развият повишена кръвна захар или възпаление, което води до сърдечни заболявания. И също така прекарват с 38% по-малко време в болници, отколкото онези, които не извършват благотворителност.

Този ефект на доброволчеството върху здравето се забелязва във всички краища на света - от Испания и Египет до Уганда и Ямайка, сочи допитване, основано на данни от анкетата на Gallup World.

Има проучвания, които показват, че хората в добро здраве са по-склонни да се включват като доброволци в различни инициативи, твърдят специалисти. Според тях участието в благотворителни дейности влияе значително на благосъстоянието. Нещо повече, няколко рандомизирани лабораторни експеримента хвърлят светлина върху биологичните механизми, чрез които помагането на другите може да подобри нашето здраве.

В един такъв експеримент в Канада учениците от гимназията са разделени на две групи: някои бяха изпратени да помагат на по-малките деца за два месеца, други - оставени да чакат своя ред да участват в такава помощ. Четири месеца по-късно, когато експериментът беше приключил, разликите между двете групи тийнейджъри бяха ясно видими... в кръвта им. Учениците, активно обучаващи малките деца, са имали по-ниски нива на холестерол, а също и по-ниски маркери за възпаление като интерлевкин 6 в кръвта, което не само предотвратява сърдечните заболявания, но и помага в борбата с вирусни инфекции. Интересното е, че в кръвта се регистрират не само резултатите от официалното включване в благотворителни дейности, но и случайни прояви на доброта.

Участниците в проучване в Калифорния, на които е възложено да правят прости добри дела, като например да купуват кафе за непознати, са имали по-ниски нива на гени на бели кръвни клетки, свързани с възпаление и водещи до ревматоиден артрит, рак, сърдечни заболявания и диабет.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ