29 Март 2024петък04:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По пътя на бежанските кервани

/ брой: 98

автор:Тодор Коруев

visibility 2594

Стоян Райчевски се представя с нова книга в поредицата "Бежанци" на издателство "Захарий Стоянов". Тя се нарича "Бежанци и преселници от Беломорието и Егейска Македония 1941-1949". В този том читателят се запознава с факти и документи, събрани усърдно и добросъвестно от известния изследовател, за един слабо познат период от бежанската орис на българите - бежанството и преселението от Беломорието и Егейска Македония в периода, когато в Европа и в света бушуват пожарите на Втората световна война. След възвръщането на Беломорието през 1941 г. към него се устремяват прогонените някога пак оттам бежанци, последват ги прокудените по-рано българи от Източна Тракия, Мала Азия и Македония. Само три години след това следват нови изпитания, принудително изселване и нови бежански кервани на българите от Беломорието и от Егейска Македония, най-драматични от които са преселванията по време на Гражданската война в Гърция (1946-1949), които прогонват и разпиляват оттам и много български чеда из различни държави в цяла Източна Европа.
Читателят научава много неща за новата бежанска драма на българите след изтеглянето на България от Беломорието. При приемането, настаняването и социалното им подпомагане в България те са класифицирани в две категории: на "преселници" - тези, които са се заселили в Беломорието след лятото на 1941 г., независимо дали те преди това са били стари бежанци оттам, от Източна Тракия или от Мизия, и на "бежанци", които за първи път се преселват в България. Още по-тежка е съдбата на българските бежанци от Егейска Македония, тръгнали към България, те биват принудително изселвани в Югославия. Освен терора над българското население в Егейска Македония и Западна Тракия по време на Гражданската война Стоян Райчевски проследява документално и съдбата на политическите емигранти от Северна Гърция, както и на "македонските деца" в страните от Източна Европа. Книгата представя и всички закони, наредби и постановления след 9 септември 1944 г., свързани с бежанството и преселенията.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ