По-малко от четвърт от кръводарителите в България даряват доброволно
/ брой: 133
България продължава да бъде на едно от последните места по доброволно кръводаряване в Европа, а доброволните и безвъзмездни кръводарители са по-малко от 24%. Това съобщиха от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК) в навечерието на Световния ден на доброволния кръводарител 14 юни. От организацията припомнят, че всеки ден над 500 души у нас имат нужда от кръв, всекидневно болници и кръвни центрове принуждават близки на пострадали и пациенти да търсят кръводарители. Повече от 3/4 от даряващите го правят само за близък човек, а когато роднините се изчерпят или не могат да дарят, те се принуждават да плащат на черно на търгашите на кръв - със съмнително здравословно състояние, услужливо чакащи около кръвните центрове в цялата страна.
От БОДК през 2013 г. разработиха система за регистрация на доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв. Към настоящия момент през онлайн платформата и мобилното приложение "Дари кръв" са регистрирани повече от 700 българи от страната, които даряват безвъзмездно кръв за непознати хора. Само за изминалата година чрез електронния регистър на БОДК са проведени 141 акции за спешна помощ и намиране на кръводарители с конкретна кръвна група, с успеваемост над 93%. В рамките на тези инициативи и кампаниите за кръводаряване на сдружението 104 човека дариха кръв за първи път в живота си, а безвъзмездно и доброволно бе дарена повече от 430 л кръв.
Дългогодишни кръводарители и институции, допринесли за популяризирането на доброволното кръводаряване, бяха удостоени с почетни плакети от председателя на Българския Червен кръст Христо Григоров и от директора на Националния център по трансфузионна хематология д-р Николай Андреев
снимка БТА