20 Април 2024събота08:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По-добре късно...

/ брой: 243

автор:Аида Паникян

visibility 628

Голямата болка на българското здравеопазване - липсата на лекари и сестри в отдалечени райони, има шанс да бъде адекватно лекувана. Не с национална здравна карта, нито с опит за отживялото разпределение. Похвално. Досега решаването на този проблем бе оставено на изобретателността на общините, чиито ръце държавата връзва с финансов канап. 

Правителството прави програма за осигуряването на лекари и сестри в цялата страна. Навярно заслугата е на здравния министър. Дано поне този път "по-големите" не провалят идеята, дано осъществяването й не бъде опорочено и дано бъде оставен да действа. Защото и доброто, и лошото не се случват без намесата (или ненамесата) на държавата, а здравеопазването не може да се подчинява на пазара.

Трябваше ли да дойде убийствената криза с КОВИД-19, за да осъзнае властта колко е труден достъпът до медицинска помощ за хората в отдалечените райони? Кому бяха необходими 10-годишните опити да бъде убивано здравеопазването в малките населени места - рестрикции, лимити, съкращения на болнични легла, прокуждане на лекари и сестри? Как гледа на себе си същата тази власт, която уби преди 8-9 години над 17 малки болници и съсипа не една и две големи областни здравни заведения? Къде отидоха "спестените" пари от закритите инфекциозни и родилни отделения? А от лимитите? 

Резултатите са видни - днес хора умират по стълбите пред болниците и за това няма вина нито един лекар, нито една сестра или санитар. Те са вече на предела на силите си. Вината е в годините назад, в криворазбраното пестене на пари и убийството на българското здравеопазване по административен път. А лицемерното раздаване на пари все още не може да заглуши обидата към съсловието.

Обществото все пак може и да прости тези грешки, ако бъде осъществена идеята на проф. Костадин Ангелов. Нещо, което трябваше да се случи преди десет или поне преди пет години. По нашенски казваме "По-добре късно, отколкото по-късно" и очакваме системата да поеме заслужената глътка въздух.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ