28 Септември 2024събота02:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Пловдив събира генетици от Балканите

/ брой: 173

visibility 909

Виктория Спасова,
МУ-София, Катедра по медицинска генетика


Съвременните постижения и възможности на човешката генетика в диагностиката и профилактиката на редките болести и социално значимите заболявания ще бъдат представени на 12-тия Балкански конгрес по генетика на човека на 8-10 септември в Пловдив. Страната ни ще е домакин на това важно научно събитие за втори път. Паралелно с конгреса ще се проведе и 8-ма Национална конференция за редки болести и лекарства сираци. В пленарните сесии ще бъдат представени новостите в онкогенетиката, неврогенетиката, репродуктивната генетика, фармакогенетиката, имуногенетиката и други редки и социално-значими болести.
Този значим за балканската научна общност форум се провежда на всеки 2 години. В него ще участват лектори с международен авторитет, занимаващи се активно с проблемите на генетичните болести - от българска страна чл.-кор. Д.Тончева (София) и проф.Р. Стефанов (Пловдив), както и техни колеги от Хърватия, Словения, Румъния, Турция, Сърбия и Македония. През трите дни на конгреса ще бъдат изнесени над 80 лекции и над 100 постерни презентации, демонстриращи значимостта на генетиката в човешката патология и възможностите, които тя дава за диагностика и лечение на все повече заболявания.
Големите постижения в геномната медицина се дължат на развитието и въвеждането на новите технологии. В момента е възможно да се изследва целият геном или големи части от него в различни тъкани - кръв, слюнка, тумор и др. Българските учени първи в региона въведоха ново поколение техники за анализ на генома и методи за изследване на ембриони, получени при ин витро процедури. Учените ще представят своите изследвания, свързани с генома на българите, прабългарите и траките.
Акцент в събитието ще бъдат редките болести, които, макар и слабо разпространени, в повечето случаи водят до инвалидност или до фатален край. Смята се, че около 6% от хората са засегнати от рядка болест. Големият им брой (над 80 000) и фактът, че не се срещат всекидневно в лекарската практика, прави тяхното диагностициране и лекуване трудно за медицината и е тежък проблем за болния и обществото като цяло. Изучаването им е от изключителна важност за лечението и удължаването на живота на пациентите. Специално внимание ще бъде обърнато на въпросите на неврогенетиката - наследствени неврологични болести и невродегенеративни заболявания с генетичен произход. Акцент ще бъде поставен и на генетичната предразположеност към някои социално значими заболявания и търсенето на причините за унаследяване например на сърдечно-съдовите болести и нарушенията от аутистичния спектър.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ