Пловдив отново става сцена на фолклорна фиеста
/ брой: 169
Община Пловдив за 22-ри път е организатор, а градът - домакин на участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив. Събитието, превърнало се в традиция за културния му живот, е дългоочакван празник за жителите и гостите в горещите летни дни. Фестивалът е част от Календара на културните събития на общината и в него се включват фолклорни колективи от цял свят. В изданието ще си дадат среща състави от Гърция, Италия, Мексико, Румъния, Сърбия и Унгария.
Международният фолклорен фестивал ще бъде открит от зам.-кмета по култура и туризъм на общината Амелия Гешева. Церемонията е на 1 август от 20 ч. на Античния театър. На същата сцена, в последната вечер - 5 август, от 20 ч., ще се състои галаконцертът по официалното закриване на събитието.
Всяка вечер от 17.30 ч. ще започват дефилетата на съставите. Те ще тръгват от "Дом Левски", ще преминават по Главната улица и ще стигат до сцената на пл. "Стефан Стамболов", където ще изнасят кратки концерти. Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър от 20 ч. Входът е свободен.
От българска страна ще се включат ФА "Тракия", формация "Елика" и танцови състави, участвали в надиграването "Хопни ми - тропни ми". На 4 август ще се изявят танцьорите от фолклорна асоциация "Каракачани - Тракия" от Гърция, специални гости, които пристигат само за ден - за концерта на Античния театър.
Символичен домакин на Международния фолклорен фестивал от българска страна е ансамбъл "Тракия". Освен концертите в Пловдив, изяви ще има и в други райони на областта. Ансамблите от Румъния, Гърция и Сърбия ще изнесат на 2 август представления в Асеновград, а на следващия ден - 3 август, танцьорите от Унгария ще гастролират в Хисар.