24 Април 2024сряда18:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Писателят Владимир Зарев: Оцеляването ни е форма на свобода, бедността е принуда

/ брой: 10

автор:Дума

visibility 464

"Свободата, която ни споходи след драматичните промени през 1989 година, сякаш е непълна и не отговаря на смисъла на самото понятие. Ние сме едновременно много по-щастливо свободни, но и по-принудени да живеем в този материален свят, който ни заобикаля и който превърна отново българина в непрестанно оцеляващ." Това каза в предаването "Добро утро, България" на Радио "Фокус" писателят Владимир Зарев. 

"А оцеляването не е форма на свобода. Бедността е принуда, тя е насилие, каквото насилие беше и КОВИД - насилието на неизвестността по-сетне, тъй като това беше една опасност, която идваше сякаш отвсякъде и отникъде. И по-сетне и свободата, принудата да правим едно и също и да не го правим - да носим маски и да не ходим на театър. И най-сетне - насилието на задължителното равенство. КОВИД донякъде беше една метафора на всичко това, което се случи след 10 ноември в България. Дали човек може да бъде свободен, когато доброволно се лиши от свободата", посочи още Владимир Зарев.

Според писателя всеки от нас се стреми към власт. Иска да осъществи властта си над някого, над нещо. Дори творчеството е форма на власт. "Един голям писател също е един очарователен тиранин със своето творчество", смята Зарев.

"Инстинктивно детето също иска да упражни властта си над родителите. Власт е красотата, власт е знанието, форма на власт са парите, общественото положение. Всичко, към което ние се стремим в най-дребните си житейски проявления, е опит да постигнем власт над нещо или някого. Дори страданието е форма на власт. Сакатият човек показва отрязания си крак, за да упражни властта си над нас и да ни принуди да му дадем милостиня."

"Проблемът за властта е особено важен и днес. Властта в България не функционира. Смисълът на властта е да създава ред. Но това, което се случва днес в България, е точно обратното. Не се спазва основното задължение за ред, единство и перспектива за българския народ", смята още Владимир Занев.

"Българинът е подвластен на всичко, което се случва в този свръх либерален свят. А едно от най-големите нещастия на либералния човек е желанието му непрекъснато да има, да има до безкрайност. Човекът се превърна в непрестанен консуматор. Това качество се възпитава във всеки от нас. А това нещо се отразява зле и на природата, в която живеем, защото ние я рушим."

Според Зарев, това усилие да имаш жилище, кола, когато се превърне в единствена цел и се живее бездуховно, е паразитно. "Големите пари създават огромно усещане за свобода и за власт, но, от друга страна, парите превръщат човек в роб на своята власт. Той трябва непрекъснато да ги обгрижва, те трябва да се увеличават непрестанно."

"Човешкото щастие е нещо много сложно. Щастие е хората да са здрави, да са в хармония със себе си, със света, да има нежност, любов между хората, която обединява. Щастие са тези патриархални ценности, които този свят разруши. В тях имаше върховни правила, които правят хората близки и създават обща перспектива за живот."

"Българската култура, духовността е това, което е спасявало българския народ многократно", твърди още писателят Зарев.

"Аз продължавам да вярвам, че духовността и културата ни имат по-голямо значение за нашата независимост. Културата е нещо, което винаги обединява. Тя създава състояние на единение в народа. В момента културата ни е в доста добро състояние, въпреки тоталното безгрижие на държавата към нея. Имаме млади автори, които се развиват, театърът ни преодоля огромна криза и процъфтява, имаме чудесни художници и музиканти. А политиците - те са в почти истеричен егоизъм и се интересуват от културата само по време на избори, когато могат да ползват авторитета на хората от културата", смята още Владимир Зарев.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ