20 Април 2024събота13:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

УниКредит прогнозира:

Пик на цените през юни и юли в България

И през 2012 г. потребителското търсене у нас ще е ниско, а безработицата висока

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 24

Ниска инфлация и ускоряване на темпа на растеж на БВП до 3.3% на годишна база през 2012 г. са прогнозите за България в последния тримесечен анализ за икономиката на страните от Централна и Източна Европа, подготвен от анализаторския екип на УниКредит.
Според анализа средната работна заплата у нас ще се повиши догодина до 380 евро спрямо 357 евро през тази година, което преизчислено означава ръст от малко над 45 лева.
Икономистите на групата смятат, че цялата 2012 г. ще премине под знака на ниска инфлация, като сред причините за това ще бъде комбинацията от бавно възстановяване на вътрешното търсене и все още сравнително високата безработица.
Но до края на тази година инфлацията в България ще продължи да е проблем, въпреки индикациите за успокояване през втората половина на годината. На годишна база потребителските цени ще достигнат своя пик през юни и юли, когато се очаква инфлацията да достигне 6%, а до края на годината да се успокои до около 4%, се посочва в анализа на УниКредит.
Заради трудностите в процеса на възстановяване в България и влошените перспективи пред световната икономика икономическият екип на УниКредит очаква икономическият растеж да загуби част от скоростта си през следващите месеци.
Въпреки това прогнозите за 2012 г. са за ускоряване на темпа на растеж на реалния БВП до 3.3%, от 2.8% през 2011 г. Това в комбинация с по-ниската инфлация ще улесни възстановяването на сектора на домакинствата. "По-доброто усвояване на средствата от Европейския съюз и евентуално трайно разрешаване на кризата с публичния дълг на Гърция, която в момента ограничава капиталовите потоци към целия регион на Балканите, ще са факторите, които очакваме да подкрепят увеличаването на инвестициите в икономиката на България през 2012 г.", пише още в доклада.
По отношение на публичните финанси анализаторите на УниКредит отчитат положителна тенденция. През първите четири месеца на 2011 г. бюджетът отчете дефицит от 0.7% от БВП в сравнение с над два пъти по-голям недостиг през същия период на 2010 г. (1.8% от БВП). Това е отражение на комбинация от значителен ръст от 11% на годишна база в постъпленията от данъци и 3.5% свиване на разходната част.
Очакванията са бюджетният дефицит в България да бъде сведен до под 3% от БВП през тази година.


Ърнст  и Янг:
Чуждите инвестиции ще се възстановяват бавно

 
През първото тримесечие на 2011 г. БВП нарасна само с 0.5 на сто, по-малко от средната стойност за 2010 г., поради изключително слабото потребление от домакинствата и публичните компании, пише в изследване на консултантската компания Ърнст и Янг.
За 2011 г. експертите  прогнозират растеж на БВП от 3.2 на сто, а за следващите по-висок - 4.8 на сто (2012 г.) и 5.6 на сто (2013 г.). Тези добри прогнози отчасти се базират на големия догонващ потенциал на българската икономика и нейните силни резултати от периода преди кризата.
Рисковете за прогнозата остават поради несигурността за развитието на ситуацията извън страната. Некоординираното преструктуриране на гръцкия дълг може да доведе до значително затягане на отпускането на кредити в еврозоната. Ефектът за България ще бъде повишен стрес в банковия сектор и намалено търсене за износ.
Допълнителен негативен ефект може да има огромното забавяне във възстановяването на преките чужди инвестиции (ПЧИ). Предвид ограничения световен апетит за поемане на рискове малко вероятно е в близко бъдеще входящите ПЧИ да се доближат до нивата преди кризата. По-нататъшното затягане след евентуалното преструктуриране на гръцкия дълг ще забави възстановяването на ПЧИ и на свой ред ще задържи темпа на общото възстановяване.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ