19 Юли 2025събота18:52 ч.

Петилетката в Китай - от евтините коли към тези с високи технологии

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 1986

Прилагателното "китайско" доскоро се използваше като нарицателно евтина стока с ниско качество, независимо дали става дума за битова техника или автомобили. Китайците обаче не са съгласни с това и са на път да преустановят предлагането на евтина стока и да станат производители, работщи с високи технологии. 
Китайското подразделение на немската консултантска фирма Droege по поръчка на обединението на немските машиностроители и производители на промишлено оборудване - VDMA е подложило на дълбок анализ плановете на китайското правителство за следващата петилетка и резултатие карат немците да се замислят. В петилетния план на Китайската народна република са отделени седем направления от стратегическо за сраната значение. Сред тях се лидира стремежът за наводняване на световния пазар с евтини китайски автомобили, реплики на смартфони и швейцарски часовници, а направленията за развитие на нови източници на енергия, енергоефективност, екологично чисти автомобили.
В рамките на тези седем направления са определени 27 отрасъла на промишленоста, в които до 2015-а година ще бъдат налети гигантски инвестиции от порядъка на 1,2 трилиона евро. Задачата на петилетката е формулирана пределно просто - делът на стратегическите направления в брутния вътрешен продукт на страната да бъде удвоен.
При това, залагайки на иновациите, китайското ръководство дава на предприятията конкретни предписания по увеличаване разходите за научни изследвания и опитно-конструкторски разработки. До 2015-а Китай има намерение да инвестира в тях около 215 милиарда евро. За сравнение според Deutsche Welle Германия отделя за научни изследвания и технологични разработки 2,8% брутния си вътрешен продукт, но в абсолютни цифри това са "едва" 70 милиарда евро.
Китайците имат и "резервен" план - ако успехът на собствените им предприятия е недостатъчен, държавата целево ще влага пари и зад граница, или казано по-прост - ще купува чужди водещи предприятия. Китайската индустриална мощ може да бъде илюстрирана и с цифри - през 2011-а Китай е произвел стругове, оборудване и всевъзможни машини за 560 милиарда евро, което е повече от взетото накуп производство на Япония и САЩ. Остава само да гадаем какво ще стане след 2015-а година.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ