Пет полезни съвета за умореното сърце
/ брой: 289
Татяна Володина
Здраве - това е, когато всеки ден те боли на друго място.
Голяма част в тази шега е истина. Болката, която се повтаря няколко пъти поред, е сериозна причина за тревога. Това особено засяга сърдечните заболявания, които водят списъка на причините за смъртността.
Представете си само - в човешкото тяло има близо 100 хиляди километра вени, артерии и капиляри. И през денонощието сърцето прокарва през тях 1200 кофи кръв. При това самото то тежи средно 230 грама. Когато цялата тази система започне "да куца" (някой от съдовете е станал чуплив или пък се е стеснил заради мастни отлагания), смятайте, че болестта вече чука на вратата ви. Ситуацията се влошава от обстоятелството, че болестите на сърцето и съдовете често протичат без ярки симптоми и инфарктът или инсултът, до който водят те в крайна сметка, е като гръм от ясно небе. Затова основният съвет е - внимателно се вслушвайте в сигналите, които организмът все пак изпраща.
Ето го списъка с предупрежденията:
- неприятни усещания в областта на сърцето
- отичащи крайници
- бледност на кожата
- задух
- главозамайване
- главоболие
- състояние на нервност
- тъмни петна пред очите
- необяснимо сърцебиене
- втрисане
- повишена потливост
- нарушаване на координацията.
Но по-добре да не се чакат тревожните сигнали и дори по-рано да се погрижим за състоянието на сърцето и съдовете си. Преди всичко за съдовете, защото тяхното здраве е на практика гаранцията за здраво сърце.
Ето няколко съвета
1. Помагат преди всичко заниманията със спорт. Но без прекалено натоварване! Седмица разумни физически натоварвания в спортна зала подобрява с 20 процента самочувствието на страдащите от съдови заболявания.
2. Полезен е контрастният душ. По-добре да се прави сутрин, защото съдовете получават правилно настроение за целия ден. Но може да се вземе душ и три часа преди сън.
3. По възможност няколко пъти месечно ходете на руска баня - това е едновременно и "масаж", и "гимнастика" за съдовата система.
4. Важно условие е правилното хранене. Не злоупотребявайте с мазни продукти, това води до излишък от холестерин, а той води до натрупвания, които затрудняват кръвообращението. Необходимо е да се разнообрази храненето - за предпочитане са зеленчуците и плодовете, грубият хляб, обезмасленните диетични продукти, постно месо и риба (рибешкото масло и омега-3 полиненаситените киселини имат специфични защитни свойства).
5. Пушенето увеличава поне двойно риска от съдови заболявания. Колкото до кафето, то то може да се пие, но с мярка, докато кока-колата и другите газирани напитки е по-добре изобщо да не се употребяват. Въпреки че те увеличават тонуса на съдовете, прекалената им употреба вреди на работата на съдовата система.
Между другото атеросклеротичното поражение на съдевете винаги се е смятало за възрастово явление. Но при днешните деца първите признаци на атеросклерозата се появяват в съдовете им още преди да са навършили 10 години. А прочутите натрупвания започват да се сформират към 13-15 години. Причина за това е малко подвижният начин на живот. Пресметнато е например, че преди 50 години децата са губели за едно денонощие с 600 каролии повече от днешните им връстници. Днес веселите игри в двора са заменени с компютърните игри.