ПЕС подкрепи реформите в Тунис
Сергей Станишев подчерта необходимостта от конституционни промени, които да гарантират демократичния преход на страната
/ брой: 77
Демократизацията на Тунис и ролята на Конституцията в този процес беше основна тема на срещите на президента на ПЕС и лидер на БСП Сергей Станишев с ключови политици от региона, съобщиха от пресцентъра на БСП. С премиера на Тунис Хамади Джебали Станишев обсъди необходимостта да се разработи цялостна конституционна рамка, която да е в основата на развитието на демократичния преход на страната. Пред председателя на Учредителното събрание Мохамед Бен Джафар президентът на ПЕС подчерта, че е важно Конституцията да бъде за всички тунизийци, а не да обслужва интересите на една част от тях. Станишев и Джафар се обединиха около разбирането, че централна роля имат институциите и е важно да им се даде реална възможност да работят. Двамата лидери обсъдиха реформите, които осъществява Тунис в момента и изграждането и развитието на административен капацитет.
Сергей Станишев изтъкна постигнатото от Тунис. Той отбеляза, че Европейският съюз оценява този преход и е готов да се ангажира с още по-категорична подкрепа за региона. Президентът на ПЕС отбеляза засиления интерес на ЕС към региона. Той се изразява и в увеличаване с 40% на средствата, които ще бъдат отделяни за развитие на политиката на съседство в рамките на следващата Финансова рамка на ЕС. Станишев заяви също, че ПЕС се обявява за установяване на евросредиземноморски отношения, изградени на основата на истинското сътрудничество.
По-късно лидерът на ПЕС участва в конференцията "Прогресивен дневен ред за нов арабски свят", организирана от Партията на европейските социалисти, Групата на социалистите и демократите в ЕП и Глобалния прогресивен форум. Той предложи помощта на ПЕС в разработването на план за социално и икономическо развитие на Арабския регион. Пред изтъкнати политици Станишев обоснова необходимостта от прагматична програма с три основни елемента.
На първо място президентът на ПЕС изтъкна значението на инвестиционна стратегия, която да се фокусира върху жилищното строителство, енергетиката, транспорта, инфраструктурата. Станишев посочи като цел и стабилните обществени услуги като здравеопазване, образование, социални взаимоотношения. Третият елемент според него са справедливите правила, които регламентират труда - например правото на сдружаване, на минимална работна заплата, правото на стачка.
Според Сергей Станишев една година след началото на "Арабската пролет" трябва да се направи равносметка на постигнатото и да се начертае какво още може да се направи, за да се гарантира свободата в страни, където хората протестират срещу диктаторски правителства. Той изтъкна, че е важно и как ЕС може да подпомогне този процес. По думите му "шоковата терапия" за възстановяване на региона, която предлагат европейските консервативни сили, е опасна. Станишев определи като опасна и манипулацията със страховете на европейците от засилване на негативните тенденции, които съпровождат интерпретациите на засилващата се роля на ислямските партии.