28 Март 2024четвъртък20:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Насън или наяве

Пътешествия с балон вече и в космоса

Специален аеростат с размерите на футболно игрище ще издига всички желаещи на височина 30 км срещу 75 000 долара

/ брой: 20

автор:Альона Нейкова

visibility 26

Полетите в космоса на гигантски въздушен балон с размерите на футболно игрище ще са достъпни за хора, готови да платят за удоволствието 75 000 долара. Туристическите пътувания към стратосферата стават възможни благодарение на американската компания Paragon Space Development от Аризона, която осигурява оборудването за международни космически станции.
Специалистите са на мнение, че цената за пътешествието с балон в стратосферата изобщо не е висока. А устройството на летателния апарат ще позволи в него да се качат дори хора с минимална физическа подготовка.
Стратостатът всъщност ще представлява своеобразна херметична гондола с панорамни илюминатори, прикрепена към напълнения с хелий въздушен балон. Всичко това ще се оборудва със система, осигуряваща необходимите условия за живот в космоса и защитаваща туристите от нарушения в кръвообращението и терморегулацията. Предвидено е също така пътниците да бъдат предпазени със специални технологии от радиация и не много големи метеорити.
Участниците в космическия полет с балон ще имат възможност да седят, стоят и да се движат вътре в апарата, който ще се издигне на височина 100 000 фута (около 30 км). Обаче състоянието на безтегловност, за което въодушевено разказват астронавтите, пътуващите с въздушния балон няма да успеят да усетят, предупреждават разработчиците на летателното устройство. Вместо това на желаещите да почувстват тръпката от невероятното пътешествие се предлага в продължение на 6 часа да се насладят на гледката на красивата ни планета - без скафандри и без да се налага да използват кислородни маски и системи.
Завръщането на Земята ще е доста бързо - около половин час. За целта пилотите ще откачат стратостата от въздушния балон и ще кацнат на предварително подготвена площадка с помощта на специално управлявани криле.
 


Планира се комерсиалните полети да започнат не по-рано от 2016 г. Но отсега се знае, че апаратът ще се издига към стратосферата от космодрума в южната част на Ню Мексико. Скептиците обаче са на мнение, че пътешествията на височина около 30 км ще бъдат отложени с още няколко години. Защото учените тепърва започват да изучават надеждността на балона. Той е създаден от висококачествен здрав и лек полиетилен. Но се оказа, че изпитанията на въздушните пътувания с подобно устройство ще отнемат повече време от предполагаемото.
Именно с помощта на такъв апарат се издигна до ръба на стратосферата легендарният Феликс Баумгартнер. А създателите на проекта за масови пътувания в космоса са сигурни, че интересът към полетите на балон в стратосферата ще се поддържа не само благодарение на постиженията на австрийския смелчага.
Космическият туризъм е едва първата крачка към развитието на комерсиалната ниша в тази област, смятат експертите. По-късно, с помощта на въздушния балон и специалните апарати, изследователите ще имат възможност да правят научни експерименти или да управляват малки спътници. А привличането към проекта на нови инвеститори ще позволи да се намали стойността на полетите. В сравнение със сумата от 20 млн. долара, платена през 2001 г. от Денис Тито за пътуване до Международната космическа станция, сегашният "билет" за обиколка на стратосферата от $75 хил. е направо подарък.


Но за туристите, готови да похарчат повече средства за полет извън пределите на атмосферата, в САЩ се разработват още поне 6 космически проекта. А на земната орбита и на Луната се планира да се издигнат своеобразни хотели за жителите на планетата ни. На онези пък, които се стремят в космоса заради безтегловността, в скоро време ще бъде предложен уникален атракцион - хибрид между самолет и ракета, който с голяма скорост ще издига всички желаещи почти на 100 км над Земята.
Така или иначе, космическият туризъм от произведенията на писателите-фантасти явно съвсем скоро ще се превърне в реалност. А вариантът за придвижването към стратосферата с балон е не само вдъхновяващ, но е и оригинален начин простосмъртните да се доближат към звездите.


Скок от края на стратосферата със свръхзвукова скорост


Австрийският парашутист Феликс Баумгартнер извършва на 15 октомври 2012 г. скок от края на стратосферата и поставя 4 нови рекорда. В капсула, закачена към въздушен балон, пълен с хелий, смелчагата се издига на 39 014 метра. Това е максималната (засега) височина, достигана от човек, като се изключи космосът. Още повече, че постижението е направено с помощта на балон.
След излитането му са нужни два часа, за да се изкачат 34 668 метра - рекорд, направен през далечната 1961 г. от Виктор Пратър и Малкълм Рос. Само няколко минути още са нужни на Феликс, за да бие постижението на двамата му предшественици с почти 5000 метра. След това Баумгартнер отваря вратата на капсулата, козирува и полита към земята...
Австриецът пада общо 9 минути и 3 секунди, като почти половината от времето - 4 минути и 19 секунди, е в свободен полет, достигайки скорост между 1173 и 1342,8 км/ч. По този начин Феликс става първият човек, който минава звуковата бариера без каквито и да било транспортни средства. Уникалният скок се осъществява в рамките на проекта Red Bull Stratos над пустинята в щата Ню Мексико, САЩ, в близост до местността Розуъл.
Разбира се, на височина почти 40 км човек не би могъл да оцелее и минута без специално оборудване. За скока на Баумгартнер висококвалифицирани инженери проектират и създават херметична капсула-кабина, която да се издигне в стратосферата с помощта на гигантски балон. Уникален костюм - реплика на най-новото поколение скафандри, носени от американски астронавти, пази парашутиста от промените в налягането и липсата на кислород.
Освен че фантастичният скок от края на стратосферата на австрийския авантюрист за пореден път доказва, че човешките възможности са безгранични, постижението на Феликс е и с голямо научно значение. За първи път специалистите получават възможност с помощта на многобройни уреди, вградени в скафандъра на парашутиста, да изследват реакцията на тялото при преминаването на звуковата бариера и възникващата при това ударна вълна. Тези данни имат голямо значение за специалистите на НАСА. Но самото постижение предизвика погледите на 8 млн. души по света. Те имаха уникалната възможност да наблюдават невероятния скок на живо в YouTube. И да съпреживеят невероятното постижение на един обикновен смелчага.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ