19 Април 2024петък09:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Първият виртуален музей на Сердика

/ брой: 121

автор:Йонко Бонов

visibility 1674

В хотел "Арена ди Сердика" бе представен първият виртуален музей на древна Сердика. Инициативата е част от програмата на София хартиен арт фестивал. За неговото реализиране е работил колектив от археолози, архитекти, историци, компютърни специалисти. Научният екип е възстановил тридесет сгради в мащаб 1:1 и площ от 77 хектара от късноантичния римски град. "По създаването на виртуалния музей се трудим от пет години - съобщи ръководителят на проекта историкът Атанас Димитров. - Посветихме го на 100-годишния юбилей от започването на разкопките в столицата ни. С тази реализация искаме да покажем, че и ние, българите, сме дали нещо на света. Под София лежат културни пластове отпреди осем хиляди години преди Рождество Христово. Сердика е неповторим културно-исторически център."
Учените са възстановили виртуално двореца на император Константин Велики, намирал се под сегашния хотел "Рила", и императорската канцелария, непосредствено до ротондата "Свети Георги", където император Галерий издава своя едикт на 30 април 311 г., пет дни преди смъртта си, с който разрешава на християните да изповядват открито вярата си.

Пенка Никова - "Белканто II"


Сред архитектурните експонати на музея са обществените терми на града. През античността водите на тези минерални бани били прочути с ефективното лечение на порезни рани.
Пресъздадени са още масивната крепостна стена, опасвала представителната част на града, храмове на езически божества, както и знаковия за града амфитеатър, който разполагал с места за 20 хиляди души.
За създаването на този музей са използвани възстановките, направени от архитект Сава Бобчев и проф. Богдан Филов. Голяма помощ оказали дългогодишната уредничка в Музея на София Магдалина Станчева и архитект Христо Генчев. Един от инициаторите и основателите на виртуалния музей Митко Грозев, анализатор на информационни системи, е благодарен на виртуалния кадастър, дело на доцент Марио Иванов. "Решихме да създадем този уникален виртуален музей още през 2007 г. като реакция и протест срещу популярната тогава идея да бъде съборен хотел "Рила" и на негово място да се издигне още по-голяма сграда - спомня си Митко Грозев. - Под този хотел лежи безценна архитектура от времето на късната античност и построяването на такова здание би я унищожило окончателно. Събрахме се група ентусиасти и решихме да представим това уникално лице на Сердика пред света. Така започнахме упорита работа по създаването на виртуалния музей."
Намерението на създателите е да работят за неговото популяризиране както в България, така и в чужбина. Те са убедени, че инициативата им ще бъде важна подкрепа за кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г.
Върху запазените стени от античния амфитеатър на града, експонирани в западната част на хотел "Арена ди Сердика", е подредена изложба, наречена "Древни следи", която е част от Второто биенале на хартиеното изкуство, организирано в рамките на София хартиен арт фестивал 2013. Със свои скулптурни форми от хартия тук участват Снежана Симеонова, Румен Рачков, Пенка Никова и Лили Колева. С изкуството на ръчно отлятата хартия авторите ни убеждават в безкрайните възможности за творческо преосмисляне на живота чрез този крехък и нетраен наглед, но толкова деликатен материал.
Снимки: автора
 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ