Парламентът промени Кодекса на труда
Първи май остава празник на труда, решиха депутатите
/ брой: 133
Нови взаимоотношения ще имат работодатели и служители, след като вчера депутатите от Народното събрание гласуваха промените в Кодекса на труда. През последните два дни народните представители обсъждаха седем различни законопроекта за промени на правата на работниците и работодателите, а по настояване на шефката на парламента Цецка Цачева гласуването беше насрочено за вчера.
Практически всички законопроекти бяха обединени в един, който депутатите подкрепиха. Основен вносител беше председателят от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Петър Кънев, който практически се явява като основен автор на приетите текстове.
Народните представители подкрепиха да отпадне задължителният сега график за планиране на отпуските от края на предходната година. По искане на левицата отпада и изискването за издаването на правилник за вътрешния трудов ред. Според промените работодателят вече не е задължен да разработва и утвърждава правила за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в предприятието.
Друго съществено изменение е отпадането на задължението на малките фирми за предварително писмено уведомяване на Инспекцията на труда за удълженото работно време и за предварително съгласуване със синдикатите на временното установяване на непълно работно време.
Създава се възможност да се възстанови възможността работодателят да прекратява трудовия договор с лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Народните избраници гласуваха със „за" предложенията за промени в Кодекса на труда от страна на Министерския съвет. Най-същественото искане на кабинета е въвеждането на т.нар. еднодневен трудов договор, който според държавните екперти щял да узаконява сезонната работа.
Депутатите гласуваха 1-ви май да бъде само празник на труда, докато от Реформаторския блок настояваха той да бъде и ден, в който се отбелязва началото на Априлското въстание.