Пак война в Донбас?
/ брой: 65
Петгодишно дете в провъзгласената Донецка народна република (ДНР) загина от безпилотник-бомба, изстреляна от украинската армия. Така броят на загиналите мирни граждани в конфликта стана 3345 (от общо 13 000 души). При инцидента бе ранена и местна жителка. Преди това имаше съобщения, че украинската армия в нарушение на Минските споразумения прехвърля нови въоръжения в конфликтната зона и с тях обстрелва цели в ДНР и в Луганската народна република (ЛНР). В края на март главнокомандващият украинската армия Руслан Хомчак заяви, че сега тя е готова да атакува в Донбас. "Украйна е струпала към границите на републиките в Донбас съществена групировка" и сега "въпросът е само в това дали в близко време ще започне война", заяви бившият премиер на ДНР Александър Бородай, цитиран от руските медии. Според него до края на този месец може да започне ескалация на бойните действия. Вместо да се дистанцират от тези действия на Киев, САЩ му подадоха подстрекателско рамо чрез висши свои политици, включително президента Джо Байдън.
Какви мотиви "сглобиха" сегашната ескалация в Донбас. Първо, движени от омраза към Русия, управляващите в Киев се стремят да й вредят по всевъзможни начини. Те явно разчитат на провокации, които да предизвикат такъв ответен отговор, че Русия да бъде тотално заклеймена като агресорка, която трябва да бъде наказвана още по-тежко, включително и с нови санкции. Нищо чудно да се надяват, че тези санкции ще стигнат и до провала на "Северен поток 2". Второ, Киев отдавна иска да погребе Минските споразумения, според редица наблюдатели разчита да постигне това чрез военен конфликт или дори пълноценна война. Дали ще успее е друг въпрос, защото нормандските посредници Германия и Франция подкрепят договореностите, за разлика от САЩ. И, трето, президентът Зеленски очевидно се надява, че един военен конфликт може да вдигне сринатия му имидж и да притъпи недоволството на населението от тежкото икономическо положение.
Досега обаче сметките на Киев излизаха криви и се стоварваха не върху Русия, а именно върху Украйна. Има ли причина този път да е по-различно?